BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) Nové financovanie lekárskej služby prvej pomoci sa odkladá. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Čižmáriková. Novela nariadenia, ktorá mení celú filozofiu úhrady za pohotovosti pre dospelých a pre deti a dorast, pritom mala platiť už od 1. júna tohto roka.
Rezort zdôvodňuje posun tým, že už dva týždne nezasadala Legislatívna rada vlády SR. Naposledy sa zišla 18. mája, najbližšie rokovanie sa uskutoční už v utorok. Podľa Čižmárikovej by sa mala zaoberať aj novým spôsobom financovania lekárskej služby prvej pomoci. Po odobrení nariadenia radou ho pritom ešte musí schváliť vláda.
Kedy by pritom zmeny mohli začať platiť v praxi, jasné nie je. Lekári ani poskytovatelia zo súčasnej situácie paradoxne sklamaní nie sú. Šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor uviedol, že z ich pohľadu je to jedno. „Je to problém poskytovateľov, my v našich požiadavkách nepoľavíme,“ vyhlásil.
Súkromníci sa totiž snažia vyrokovať pre zamestnancov pohotovostí lepšie finančné ohodnotenie dlhodobo. Podľa Pásztora sa im to zatiaľ podarilo v Michalovciach a „nádejne“ to vyzerá aj v Nitre a Leviciach. V mnohých iných oblastiach sa však na nových podmienkach nedohodli, a tak už vypovedali okolo 180 zmlúv. Poskytovateľom pritom hrozia súdmi.
Sklamanie neprejavil ani predseda Asociácie poskytovateľov pohotovostí Jozef Vančo. „Sklamaný ako sklamaný, v tomto štáte už človek nemôže byť sklamaný,“ skonštatoval. Podľa neho bolo jasné, že stanovený termín sa nestihne, zároveň však potvrdil, že poskytovateľom budú peniaze, ktoré mohli získať účinnosťou naradenia od 1. júna, chýbať.
Návrhom nariadenia o výške úhrady za zdravotnú starostlivosť, ktorú uhrádza poisťovňa poskytovateľovi pohotovosti, by sa mala zmeniť maximálna výška úhrady za jeden bod zdravotného výkonu poskytovaného v rámci všeobecnej ambulantnej starostlivosti na minimálnu, pričom by sa zároveň zvýšila hodnota minimálnej úhrady pre pohotovosti pre dospelých ako aj pre deti a dorast o 20 % nad súčasnú hodnotu maximálnej. Z maximálnej na minimálnu výšku úhrady by sa malo zmeniť taktiež stanovenie mesačnej výšky úhrady na poistenca. Hodnota minimálnej úhrady pre lekársku službu prvej pomoci pre dospelých by mala ísť hore o 20 % a pre deti a dorast o 200 %. Posilnením – navýšením paušálnej platby v pohotovostiach pre dospelých a pre deti a dorast sa podľa ministerstva prispeje k stabilizácii lekárskej služby prvej pomoci pre deti a dorast, kde je výrazne limitovaná dostupnosť lekárov – pediatrov a navyše vyššia spoločenská potreba. Lekári i poskytovatelia tieto zmeny vítajú. Naopak ostro proti nim vystúpila najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Tá sa okrem iného domnieva, že stanovenie minimálnych cien pre ambulancie lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých a pre deti a dorast nie je v súlade so zákonom o cenách, so zákonom o zdravotných poisťovniach ani s predpismi Európskej únie. Ministerstvo však na svojom návrhu trvá a neosvojilo si žiadnu zo vznesených zásadných pripomienok, do legislatívnej rady tak má ísť s rozporom.
Na problémy pohotovostí upozornili koncom januára uplynulého roka prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Petíciu neskôr rozbehla aj Asociácia súkromných lekárov. Problémy lekárskej služby prvej pomoci sa snažil prostredníctvom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyriešiť poslanec Jozef Valocký (Smer-SD). Napokon svoj návrh v druhom čítaní z rokovania vlaňajšej septembrovej parlamentnej schôdze stiahol. Úspešní neboli ani opoziční poslanci. Ich iniciatívu plénum nepodporilo.
SITA