BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Nórsku kráľovnú Sonju očarila slovenská ľudová tvorba. Počas trojdňovej návštevy Slovenska, na ktorej panovníčka sprevádza svojho manžela, nórskeho monarchu Haralda V., si Jej Veličenstvo našlo čas aj na tradičné umenie. Spolu so slovenskou prvou dámou Silviou Gašparovičovou si prezreli remeselné dielne detí v Ústredí ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. Deti sa dámam pochválili nielen svojimi drotárskymi či keramickými výrobkami, ale aj vlastnoručne vyrobenými šúpolienkami. Obe dámy obdivovali aj tradičné slovenské ľudové výrobky – majoliku, výšivky a najmä fujaru, ktorá je zapísaná v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Informovala o tom Martina Balleková z prezidentskej kancelárie.
Zaujímavosťou je, že ÚĽUV je partnerom nórskej organizácie rovnakého zamerania Norges Husflidslag, ktorej patrónkou je práve kráľovná Sonja. Po úspešnej spolupráci so švédskou organizáciou Svensk Slojd, ÚĽUV privítal iniciatívu nórskeho veľvyslanectva spolupracovať s Norges Husflidslag na obdobnom projekte, ktorý by mal byť verejnosti predstavený počas Dní majstrov ÚĽUV-u v roku 2011, informovala Barbora Krížová z ÚĽUV-u.
Obed a poobedňajší program trávia nórski hostia v Modre. V sprievode prezidentského páru tu budú môcť “ochutnať nielen kulinárske špeciality, ale predovšetkým to, čo k Malým Karpatom patrí – kvalitné víno v jednej z najmodernejších vinárskych prevádzok, v spoločnosti In Vino,“ uviedol hovorca prezidenta SR Marek Trubač.Politický, diplomatický a obchodný rozmer návštevy doplní dnes aj kultúra a gastronómia. Kráľovský a prezidentský pár sa o 15:40 zúčastnia na vernisáži výstavy k 100. výročiu úmrtia Björnstjerne Björnsona.
Na 20:00 je pre oba páry naplánované v hoteli Crowne Plaza vystúpenie nórskej hudobnej skupiny Valkyrien Allstars. Skupina večer predtým vystúpila aj v bratislavskom klube Nu Spirit.
To, že Nórsko je druhým najväčším svetovým exportérom rýb a plodov mora, potvrdí i slávnostná recepcia Chuť Nórska podávaná v hoteli po koncerte. Originálne morské špeciality na nej hosťom ponúkne renomovaný kuchár z Bergenu.
Z projektov, do ktorých išli aj tzv. nórske granty, si kráľ Harald V. a kráľovná Sonja spoločne vo štvrtok počas návštevy Banskej Štiavnice pozrú výsledok rekonštrukcie archívu Slovenského banského múzea a obnovy miestneho mestského pivovaru. Tesne pred odletom do vlasti vo štvrtok poobede navštívia aj firmy Slovalco a Sapa Profiles v Žiari nad Hronom, ktoré sú príkladom úspešných nórskych investícií u nás. Kráľovský pár odletí späť do vlasti vo štvrtok podvečer z Bratislavy.
Kráľovná si pozrela aj Gaudeamus
Gaudeamus – zariadenie komunitnej rehabilitácie na Mokrohájskej ulici v Bratislave dnes navštívila Jej Veličenstvo nórska kráľovná Sonja spolu s manželkou prezidenta SR Silviou Gašparovičovou. Vzácnu návštevu privítali predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo aj podpredsedníčka BSK Gabriella Németh.
Hydroterapeutické centrum, ktoré je v pôsobnosti BSK, je zamerané na vodnú rehabilitáciu mentálne i telesne postihnutých a je otvorené aj verejnosti. Tento projekt bol financovaný z grantov z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu.
Počas návštevy sa poprechádzali zariadením cez dielne, kde mohli vidieť žiakov priamo pri práci. Pripravené boli aj ukážky rôznych prác, napríklad paličkovaná čipka, maľovanie na hodváb, hrnčiarstvo či drôtené výrobky. Kráľovná Sonja aj prezidentova manželka Silvia Gašparovičová si prezreli detské práce a s niektorými diskutovali napríklad aj o technike vyrábaného diela.
„V tomto zariadení ide o to, aby naši klienti, naše deti, mohli byť plnohodnotne, pokiaľ im to zdravotný stav umožní, zapojení do spoločnosti,“ povedal Frešo nórskej kráľovnej počas prehliadky zariadenia. Zároveň veľmi pekne poďakoval za finančný príspevok od Nórov, ktorý kraju podľa neho veľmi pomáha, pretože podporuje filozofiu, ktorú kraj má – a to, že ľudia by nemali byť pre svoje postihnutie vylúčení zo spoločnosti. Kráľovná ocenila projekt a poďakovala za kvalitne odvedenú prácu, zároveň zaželala, aby mohli ľudia využívať zariadenie ešte veľmi dlho a aby rovnako dlho ľuďom pomáhalo.
Z dielní sa delegácia presunula k bazénom, pričom sa zastavila aj pri malom terapeutickom bazéne. Pri veľkom bazéne sa krátko pozhovárali s členmi Paralympijského národného tímu. Na záver sa kráľovná aj pani Gašparovičová podpísali do pamätnej knihy.
Nadšenie a poďakovanie vyjadril aj riaditeľ zariadenia Štefan Tvarožek, ktorý vníma návštevu kráľovnej aj ako hlbší zmysel. „Peniaze sú fantastická vec, ale to, že nás osobne navštívila nórska kráľovná, vnímam ako prejav rešpektu nórskych občanov,“ uviedol.