ŠTOKHOLM 2. októbra (WebNoviny.sk) – Nobelovu cenu za fyziku získali tento rok dvaja laureáti a jedna laureátka za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky.
Optické pinzety
Američan Arthur Ashkin si trofej zaslúžil „za optické pinzety a ich použitie v biologických systémoch“. Vedec vynašiel optickú pinzetu, ktorá dokáže s pomocou laseru uchytiť atóm, vírus a iné živé bunky.
Nobelovu cenu za medicínu získali Allison a Hondžó za prínos v oblasti liečby rakoviny
Vďaka tlaku žiarenia svetla sa mu podarilo hýbať predmetmi. Veľký prielom prišiel v roku 1987, keď Ashkin použil pinzetu na uchytenie živej baktérie, ktorá zostala neporušená. Ihneď začal študovať biologické systémy. Pinzetu v súčasnosti využívajú pri bádaní mechanizmu života.
Ultrakrátke optické impulzy
Gérard Mourou z Francúzska a Donna Strickland z Kanady získali prestížne ocenenie za „ich metódu generovania vysokej intenzity ultrakrátkych optických impulzov“. Dvojica vydláždila cestu najkratším a najintenzívnejším laserovým impulzom, aké človek kedy vytvoril.
Svoj revolučný článok zverejnili v roku 1985. Dvojica vynašla techniku CPA (chirped pulse amplification), ktorá sa čoskoro stala štandardom pre lasery s vysokou intenzitou. Využívajú ju aj pri korekčných operáciách očí.
Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.