BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa pustil do kontroly 11 zdravotníckych zariadení, v ktorých zisťuje, či peniaze z rezervy štátu boli použité na svoj účel, a teda na zvýšenie platov zdravotníkov.
Štát v minulom roku uvoľnil na vyššie mzdy celkovo 50 miliónov eur pre všetky zariadenia, a to cez vyššie platby zdravotných poisťovní. Úrad sa počas kontroly zameriava aj na dodržiavanie Zákonníka práce či to, akú časť nákladov nemocníc tvoria mzdy pracovníkov.
Kontrola podľa slov riaditeľa sekcie špeciálnych odvetví a činností NKÚ Petra Kapuscinského je aktuálne vo svojej polovici. Ako priblížil, závery by mali byť známe do konca apríla.
„Budúci týždeň ideme uzatvárať protokoly. Potom urobíme súhrnnú správu do konca apríla za tých všetkých 11 nemocníc,“ povedal Kapuscinský s tým, že zistenia z jednotlivých nemocníc budú porovnávať.
Kontrola u súkromníkov je ťažšia
Z prevažnej väčšiny sú kontrolované zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Vyberané boli podľa Kapuscinského náhodne, avšak tak, aby boli zastúpené všetky regióny Slovenska a rôzne typy nemocníc.
Kontrola v súkromných nemocniciach je podľa neho zložitejšia, nakoľko úrad môže kontrolovať len verejné zdroje, avšak do týchto zariadení už vstupujú a miešajú sa aj zdroje súkromné.
Súčasťou tejto kontroly bol dotazník spokojnosti pacientov, ktorý mohli záujemcovia vyplniť do konca marca tohto roka. „Na jednej strane hovoríme o zvyšovaní platov zdravotníckemu personálu, na druhej strane chceme zistiť stav spokojnosti pacientov so službami, ktoré zariadenia poskytujú,“ skonštatoval Kapuscinský.
Dotazník, chcú opakovať aj počas ďalších rokoch tak, aby mohli sledovať vývoj spokojnosti pacientov. Tento prvok NKÚ prevzalo od európskych kontrolných úradov.
Odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov je len prvou z troch tém, ktoré bude NKÚ v tomto roku v oblasti zdravotníctva kontrolovať. Úrad si posvieti aj na to, ako zdravotnícke zariadenia hospodária s financiami určenými na nákup tovarov a služieb. Kontrola by mala dať okrem iného i odpoveď na otázku, koľko dávajú zdravotnícke zariadenia na konzultačné či právne služby, ako aj na zdravotnícky materiál.
„Máme poznatky z minulých kontrol, že ak sa vyhlásila verejná súťaž v zdravotníckych zariadeniach, najprv si podklady prevzalo 12 uchádzačov a do súťaže sa prihlásil len jeden,“ povedal Kapuscinský.
Kontrolou prejdú aj zmluvy
Tretia z tohtoročných kontrol sa zameria na zmluvy uzatvorené medzi zdravotníckymi zariadeniami a zdravotnými poisťovňami. Kapuscinský poznamenal, že väčšina nemocníc je v mínuse, preto ich bude zaujímať to, aké programy majú tieto zariadenia nastavené na zníženie straty, ako aj na to, ako sú využívané ľudské a materiálne zdroje nemocníc.
„Na jednej strane budeme porovnávať úhrady, ktoré si nemocnice nárokujú a čo poisťovňa uhradí. Budeme analyzovať skutočné náklady a budeme ich porovnávať s úhradami, ktoré prichádzajú od zdravotných poisťovní,“ uviedol Kapuscinský.
Druhá z troch plánovaných tohtoročných kontrol by sa mala začať ešte v tomto polroku. Dohromady si úrad posvieti na 30 zdravotníckych zariadení. Všetky zistenia či už z kontrol, alebo dotazníka posunie NKÚ ministerstvu zdravotníctva, premiérovi a Národnej rade SR.
„Dáme nejaký návrh opatrenia aj legislatívny a či a ako ďalej s tým parlament a ministerstvo naloží, to neovplyvníme,“ dodal Kapuscinský.