Niektoré sťažnosti na maturity boli opodstatnené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maturita
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Na postup skúšajúcich pri tohtoročných maturitách sa tento rok opodstatnene sťažovala viac než polovica nespokojných. Poukazovali najmä na fakt, že skúšajúci pri stanovení známky neprihliadli na prospech žiaka dosahovaný počas štúdia, aj na zaujatosť a nevhodné správanie skúšajúceho. „Prešetrované sťažnosti neprihliadanie na prospech žiaka dosahovaný počas štúdia inšpektori vo viacerých prípadoch potvrdili,“ uviedol pre agentúru SITA Ľuboš Tužinský zo Štátnej školskej inšpekcie. Ďalšie sťažnosti poukazovali napríklad na chýbajúci materiál na praktickej časti odbornej zložky, nesprávne informovanie žiaka o výsledku maturitnej skúšky, neprítomnosť všetkých členov komisie a podobne.

Tento rok nariadila inšpekcia komisionálne preskúšanie v deviatich prípadoch, pričom v siedmich prípadoch si študenti polepšili. Z toho v piatich prípadoch o dva stupne z päťky na trojku a v dvoch prípadoch o jeden stupeň z päťky na štvorku. V jednom prípade sa známka (trojka) potvrdila. „V dvoch prípadoch bol vydaný záväzný pokyn na zmenu hodnotenia písomnej formy maturitnej skúšky,“ ozrejmil Tužinský. Takmer stále išlo pri zmene známky po komisionálkach o žiakov, ktorým škola dávala dobré známky počas celého štúdia. Školský inšpektor nariaďuje komisionálne preskúšanie v prípade, ak sa prospech maturanta na ústnej skúške odlišuje oproti dosahovanému prospechu o viac ako dva stupne. Pri preskúšaní je okrem pôvodnej skúšobnej komisie prítomný aj inšpektor.

Dva kuriózne prípady

Na Strednej priemyselnej škole dopravnej v Košiciach neprospel zo slovenčiny žiak, ktorý na maturitných skúškach dosiahol jednotky z troch ďalších predmetov (angličtiny a dvoch odborných). „V súvislosti s touto kauzou boli podané až štyri sťažnosti,“ poznamenal Tužinský. Na Športovom gymnáziu v Trenčíne zas vo februári tohto roka ani na tretí pokus nezmaturoval z nemčiny žiak, ktorý úspešne zmaturoval z odborných predmetov aj zo slovenčiny. Z tohto dôvodu si musí do troch rokov zopakovať celú skúšku dospelosti. Tužinský hovorí, že vyvodiť konzekvencie voči tým, ktorí pochybili, nie je jednoduché. „Predseda predmetovej maturitnej komisie je podľa zákona z inej školy, takže riaditeľ strednej školy, na ktorej dohliada nad maturitami, nemá voči nemu kompetencie,“ upozorňuje Tužinský. Rovnako komplikované je preukázať zaujatosť členov komisie voči študentovi. Z maturitnej skúšky totiž neexistuje zvukový záznam a písomná príprava žiaka nie je povinnou súčasťou dokumentácie.

Štátna školská inšpekcia dostala tento rok 28 sťažností

Prešetrila 23 z nich, ostatné nespĺňali zákonné náležitosti. Ako opodstatnené vyhodnotila 12 prešetrovaných sťažností. Mnohé museli inšpektori zamietnuť preto, že rodič podal sťažnosť za plnoletého žiaka bez úradne osvedčeného splnomocnenia. Najviac nespokojných bolo tento rok v Trenčianskom (11) a Žilinskom kraji (5). Po tri sťažnosti prišli z Košického, Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. V Bratislavskom namietali dvaja, v Prešovskom jeden, v Trnavskom nikto. „Je predpoklad, že počet nespokojných žiakov (či už oprávnene alebo neoprávnene) je omnoho vyšší, mnohí však majú strach z možných následkov za podanie sťažnosti,“ uviedol Tužinský.

Oproti vlaňajšku tento rok počet sťažností klesol z 33 na 28. Avšak zatiaľ čo vlani uznali ako opodstatnených 61 percent námietok, tento rok to bolo 52 percent. Približne v polovici prípadov sa opodstatnene sťažovali aj nespokojní v roku 2008 a 2009. Vo všetkých štyroch rokoch smerovalo najviac sťažností voči ústnej forme maturitnej skúšky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať