Nezamestnaní vyčistia, štát zaplatí. Hlas-SD predstavil štyri riešenia čiernych skládok a Budaj reaguje (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snimka obrazovky 2023 04 21 113347.jpg
Členovia strany Hlas-SD na tlačovej besede o čiernych skládkach. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 21. apríla 2023, 16:58

Opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) predstavila štyri riešenia, ktoré majú pomôcť vyčistiť Slovensko od čiernych skládok.

Nezamestnaní vyčistia, štát zaplatí, samospráva preinvestuje a úrady skontrolujú, tak znie návrh Hlasu-SD „na štyri ročné obdobia a štyri roky volebného obdobia„.

Čistenie čiernych skládok

Ľudia, ktorí majú tú smolu, že nemajú prácu, ale zároveň majú to šťastie, že majú zdravé ruky, pôjdu čistiť čierne skládky. Zároveň štát zaplatí cez ministerstvo životného prostredia uloženie tohto odpadu na skládkach s tým, že sa nebude počítať mestám a obciam do percenta separácie,“ konkretizoval riešenia expert Hlasu-SD na samosprávy Michal Kaliňák.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zároveň apeloval na Slovenský pozemkový fond, aby si konečne vytvoril finančnú rezervu na odpratanie čiernych skládok zo svojich pozemkov a nečakal na to, že ľudia v dedine sa na to poskladajú. Ak to nedokáže, má podľa Kaliňáka svoje pozemky v intraviláne miest a obcí radšej presunúť na samosprávy, ktoré by potom na ne dokázali čerpať eurofondy.

Výzvy na revitalizáciu pozemkov

Hlas-SD chce, aby zamestnanci odborov životného prostredia na okresných úradoch a tiež štátnej inšpekcie životného prostredia intenzívne monitorovali pozemky po odstránení čiernych skládok. Zároveň žiada rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby spustili projektové výzvy na revitalizáciu pozemkov po odstránení čiernych skládok.

Podľa ekonomického experta Hlasu-SD Kamila Šaška je na Slovensku evidovaných 11 096 čiernych skládok, pričom v realite ich je ešte viac.

„Sú zrkadlom neschopnosti celej vlády, no primárne ministra životného prostredia Budaja,“ povedal. Za posledného 3,5 roka zaevidovali odbory životného prostredia na okresných úradoch 2 223 podaní týkajúcich sa čiernych skládok, no k objasneniu došlo v menej ako v desiatich percentách prípadov.

Zodpovednosť za ich odstránenie, a prípadné sankcie sa častokrát prenášajú na naše mestá a obce. Tie však iba v tomto roku prišli o 618 miliónov eur pre daňovú atómovku Igora Matoviča a netušia, o koľko peňazí prídu v každom ďalšom roku, „ zdôraznil Šaško.

Systém vytvorili politici zo Smeru

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR však tvrdí, že strana Hlas-SD kritizuje systém, na ktorého udržiavaní sa sama podieľala. Envirorezort tak reaguje na kritiku politického subjektu, že vláda nie je schopná riešiť problematiku čiernych skládok.

Poverený minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati) súhlasí s tým, že aktuálny systém nie je dobrý, no pripomenul, že ho vytvorili politickí predstavitelia strany Smer-SD, ktorí sa teraz zo strany Hlas-SD nad ním rozhorčujú.

Odstraňovanie nelegálnych skládok spadá do kompetencií okresných oddelení starostlivosti o životné prostredie, ktoré sú v gescii Ministerstva vnútra (MV) SR, ktoré kontroluje i financovanie odstraňovania nelegálnych skládok. Pod rezort vnútra boli presunuté za čias pôsobenia Roberta Kaliňáka (Smer-SD), no pôvodne spadali pod MŽP SR.

Potrebná je zásadná reforma kompetencií

Budaj vidí riešenie situácie v zásadnej reforme kompetencií medzi obomi ministerstvami, ktorú sám dlhodobo presadzuje.

„Osobne vynakladám veľkú snahu, aby k tejto reforme došlo a aby MŽP SR prevzalo zodpovednosť za celé rozhodovanie štátnej správy v oblasti životného prostredia až po okres. Kým sa tak nestane, problematika nezákonne umiestneného odpadu bude na starostoch a MV SR,“ uviedol Budaj, pričom narážal na to, že oddelenia okresných úradov zodpovedajúcich za životné prostredie nie sú v gescii MŽP, hoci to má sekciu odpodového hospodárstva a v teréne má aj inšpekciu.

„Zatiaľ som nenašiel pochopenie na prenos kompetencií, a tak zle nastavený systém naďalej prenáša nepríjemnú zodpovednosť za nelegálne skládky na samosprávy,“ doplnil Budaj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajKamil ŠaškoMichal KaliňákRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMV Ministerstvo vnútra SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSMER-SDSPF Slovenský pozemkový fond