BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Bezpečnosť na cestách podporuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá sa dnes stala jedným zo signatárov Európskej charty bezpečnosti na cestách. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová referentka ÚNSS Karola Pavlíková, svojím podpisom sa únia okrem iného zaviazala, že bude informovať vodičov a verejnosť o význame a funkcii bielej slepeckej palice v premávke. „Realizáciou dopravno-preventívnej akcie pri príležitosti Dňa bielej palice 15. októbra chceme upozorniť na skutočnosť, že znalosť funkcie a významu bielej palice má význam pre bezpečnosť nielen nevidiaceho chodca, ale aj samostatného vodiča,“ konštatoval v tlačovej správe predseda ÚNSS Branislav Mamojka.
Európska charta bezpečnosti na cestách (European Road Safety Charter – ERSC) je európskou participačnou platformou vytvorenou z podnikov, asociácií, výskumných inštitúcií a verejných orgánov, ktoré sa snažia riešiť problémy na cestách a zvýšili tak bezpečnosť. Zúčastnené strany vyzýva, aby sa zaviazali ku konkrétnym plánom, ktoré zvýšia povedomie ľudí a bezpečnosť na cestách v období troch rokov. V súčasnosti má vyše 2 000 signátorov z celej Európskej únie. Podpísaním charty získa Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska certifikát. Viac informácií o Európskej charte bezpečnosti na cestách je zverejnených na http://www.erscharter.eu/sk/.
ÚNSS sa svojou činnosťou zameriava aj na bezpečnosť pohybu nevidiacich a slabozrakých osôb na cestách a komunikáciách. V Európskej charte bezpečnosti na cestách sa konkrétne zaviazala k systematickej realizácii výcvikov priestorovej orientácie (chôdza s bielou palicou a orientácia v priestore) a samostatného pohybu osôb so zrakovým postihnutím. Na základe charty má taktiež systematicky poskytovať poradenstvo projektantom a investorom dopravných stavieb vrátane dopravnej infraštruktúry tak, aby cesty boli prístupné a bezpečné aj pre osoby so zrakovým postihnutím.
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktoré združuje nevidiacich a slabozrakých občanov, ich priaznivcov, priateľov a rodičov. V súčasnosti má viac ako 5 000 členov združených v 69 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje zrakovo postihnutým ľuďom v každom kraji Slovenska. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla 7. apríla 1990.