Nenávisť sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka, uviedla Čaputová v súvislosti s výročím rómskeho holokaustu (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPOMIENKA: Deň rómskeho holokaustu
V pozadí zľava: Minister obrany Martin Sklenár, ministerka kultúry Silvia Hroncová a minister školstva Daniel Bútora počas pietneho podujatia „Nezabudnite si pripomínať! Ma bisteren peske te leperel!“ v banskobystrickom areáli Múzea SNP pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, 2. august 2023. Foto: SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 2. augusta, 16:45

Slovenské národné múzeum (SNM) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity si v stredu pripomínajú pamätný deň genocídy Rómov počas holokaustu. Zapojené je SNM – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave a SNM – Múzeum holokaustu v Seredi, kde sa uskutoční aj program.

Súčasťou spomienkového podujatia bude aj uvedenie publikácie Mateja Beránka Prenasledovanie Rómov počas holokaustu, spevácke vystúpenie Adriany Drafiovej -„Gitany“ a divadelné vystúpenie súboru Terňi Voďi zo Súkromnej spojenej školy Biela Voda z Kežmarku. V tlačovej správe o tom informovalo SNM s tým, že osobnú účasť potvrdili aj ministerka kultúry Silvia Hroncová, ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová, minister obrany Martin Sklenár a tiež Ján Hero, splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity a členovia viacerých diplomatických zborov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ideológia a ľudská krutosť

Diskriminácia a masové vyvražďovanie rómskej komunity sa odohrávalo v rokoch 1933 ‒ 1945 na celom európskom kontinente a malo rôzne podoby a rozmery. Sintovia a Rómovia boli likvidovaní na základe ich rasového pôvodu, čo vyústilo dňa 2. augusta 1944 do likvidácie takzvaného cigánskeho tábora v Auschwitz-Birkenau,“ pripomenulo SNM s tým, že aj na území Slovenska boli Rómovia obeťami rôznych diskriminačných opatrení a po vypuknutí Slovenského národného povstania sa stali obeťami aj masových popráv, čo dokazujú hroby s rómskymi obeťami v Kremničke, Nemeckej, Valaskej Belej, Dubnici nad Váhom, vo Zvolene a rôznych iných miestach Slovenska.

Za prenasledovaním Rómov v celej Európe stála ľudská krutosť, nenávisť a ideológia, ktorá vylučuje a snaží sa vymazávať celé skupiny obyvateľstva. Prezidentka Zuzana Čaputová sa tak vyjadrila v súvislosti s 79. výročím rómskeho holokaustu. Pripomíname si pamiatku, keď bolo zavraždených 500-tisíc Rómov. Ako ďalej napísala na sociálnej sieti, pred 79 rokmi v noci z 2. na 3. augusta bolo v plynových komorách koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau zavraždených posledných takmer tritisíc Rómov.

Nenávisť sa nepodarilo zmazať

V dejinách ľudstva nenájdeme smutnejšie kapitoly, než obdobia, keď sa dostal k slovu tento zvrátený imperatív. Žiaľ, nepochovala ho minulosť, nezničila ho porážka nacizmu ani pád komunistickej totality. Nenávisť zameranú na celé komunity sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka,“ uviedla prezidentka Čaputová.

Zároveň je presvedčená, že ak sa budeme držať demokracie a ľudských práv, môžeme sa vyhnúť opakovaniu tragických okamihov našej histórie. „A rovnako aj kultivovaním slušnosti, ľudskosti a vedomia, že nik sa nemôže stať obeťou hnevu, vylučovania či násilia len preto, že je taký, aký je – pre farbu pleti, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu, príslušnosť k národnosti alebo sociálnej skupine,“ zdôraznila.

Reagovalo aj OĽaNO

Na zločiny nacistov nesmieme nikdy zabudnúť, reagovalo hnutie OĽaNO a priatelia na dnešné 79. výročie rómskeho holokaustu.

„Neprehliadajme nespravodlivosť, segregáciu či rasizmus alebo obyčajné predsudky. Holokaust nás mal naučiť to, že keď sú porušované práva jednej skupiny ľudí, nikto sa nemôže cítiť bezpečne,“ uviedol poslanec Národnej rady SR Peter Pollák (OĽaNO a priatelia) na sociálnej sieti.

Dodal, že nacisti považovali Rómov za občanov „druhej kategórie“. V koncentračných táboroch ich zahynulo 500-tisíc, z čoho boli podľa Polláka tisícky zo Slovenska.

„Heslom pripomínania si dnešného výročia je Ma bisteren! čo znamená ,nezabudnite´. Nezabudnite na to, čo sa udialo počas druhej svetovej vojny, nezabudnite na Rómov, ktorých vyvraždili, mučili či zmrzačili len pre ich farbu pleti. Rasizmus a extrémistické ideológie totiž nespia a aj dnes sú medzi nami a, bohužiaľ, rastú na sile,“ tvrdí Pollák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HeroJana DubovcováMartin SklenárPeter PollákSilvia HroncováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Múzeum židovskej kultúryOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSNM Slovenské národné múzeumÚrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity