Video: Danko zostáva šéfom parlamentu, na tajnom hlasovaní sa nezúčastnili viacerí smeráci ani Most-Híd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Ďuriš Nicholsonová, Andrej Danko
Podpredsedníčka parlamentu a členka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a predseda parlamentu SR Andrej Danko počas rokovania 37. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 21. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 21. novembra 18:11

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Andrej Danko zostáva predsedom Národnej rady SR. V tajnom hlasovaní bolo z 90 prítomných poslancov parlamentu za jeho odvolanie 61. Proti ich bolo 26, jeden sa hlasovania zdržal a dva hlasy boli neplatné. Na odvolanie Danka z funkcie bolo potrebných 76 hlasov. Na hlasovaní sa nezúčastnili poslanci strany Most-Híd, ale ani viacerí poslanci Smeru-SD.

Danko ďakuje poslancom SNS a koaličným partnerom za prejavenú dôveru. Ako novinárom povedal jeho hovorca Tomáš Kostelník, výsledok hlasovania nie je pre Danka prehra, pretože hlasovalo za neho 26 zo zúčastnených poslancov. „To znamená, že dôveru má,“ povedal s tým, že neúčasť koaličných poslancov bola dohodnutá taktika, ktorá bola naplnená aj neúčasťou na hlasovaní.

Podľa podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) bolo všetko povedané na stredajšej schôdzi. Zároveň upozornila, že 26 hlasov zo 150 poslancov hovorí za všetko. Potvrdila, že opozícia nateraz Danka odvolávať viac nebude.

Opozícia sa už raz pre kauzu rigoróznej práce pokúšala Danka odvolať. Začiatkom novembra však koaliční poslanci otvorenie mimoriadnej schôdze neumožnili.

Kauza rigorózna práca

Podpisy pod návrh na zvolanie stredajšej mimoriadnej schôdze odovzdala parlamentná opozícia v pondelok. Ako dôvod uvádzali Dankovu rigoróznu prácu, ktorá je údajne plagiátomDanko ešte počas uplynulého pracovného týždňa vyzval svojich koaličných partnerov, aby hlasovali za otvorenie schôdze s tým, že sa bude opätovne uchádzať o ich dôveru.

Za program stredajšej schôdze z prítomných 112 poslancov zahlasovalo za 95, proti ich bolo 10 a siedmi sa zdržali. Poslanci následne schválili procedurálny návrh podpredsedu parlamentu Bélu Bugára, aby sa prípadne rokovalo aj po 19.00 až do skončenia rozpravy a následného tajného hlasovania.

Ako prvý v rozprave vystúpil Miroslav Sopko (OĽaNO). Ešte predtým v pléne prehovorili Ďuriš Nicholsonová aj Danko. O 12.00 podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar schôdzu prerušil a pokračovalo sa opäť od 14.00. Po písomne prihlásených poslancoch sa do rozpravy ešte ústne prihlásilo 11 zákonodarcov.

V záverečnom slove predkladateľka návrhu, ktorou bola Ďuriš Nicholsonová upozornila, že Danko nestál koaličným poslancom ani za jediné slovo, za potlesk, za to, aby sedeli v rokovacej sále.

„Ja vám rozumiem, ja by som sa tiež hanbila zastávať človeka, ako je Andrej Danko. Jediný, kto sa ho zastal, bol poslanec, ktorý politicky skončil, Robert Kaliňák. To má obrovskú výpovednú hodnotu,“ uviedla.

Viacerí Smeráci na schôdzu neprišli

Viacerí poslanci Smeru-SD na stredajšiu mimoriadnu schôdzu do parlamentu neprišli. Ako uviedli viacerí oslovení pre agentúru SITA, v utorok dostali SMS správy, že do Bratislavy cestovať nemusia. Ide najmä o poslancov zo stredného a východného Slovenska.

Mimoriadna schôdza je podľa Smeru-SD tým najpresnejším obrazom, v akom stave je opozícia a podstatná časť médií. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku strany, je to stav „šírenia totálnej zloby a nenávisti,“ pri ktorom si opozícia a médiá neuvedomujú, že platí odveká pravda: „Kto seje vietor, žne búrku.“

„Andrej Danko je pre stranu Smer – sociálna demokracia legitímne zvoleným predsedom parlamentu. Ako predseda Slovenskej národnej strany sa zúčastnil na férových parlamentných voľbách a výsledok, ktorý dosiahol, ho oprávňuje zastávať pozíciu predsedu NR SR,“ konštatuje Smer.

Béla Bugár
Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda parlamentnej politickej strany Most-Híd Béla Bugár počas rokovania mimoriadnej 37. schôdze Národnej rady SR, na ktorej poslanci rokujú o návrhu skupiny opozičných poslancov na odvolanie predsedu NR SR Andreja Danka z funkcie predsedu parlamentu. Bratislava, 21. november 2018.Foto: SITA/Diana Černáková.

 

Danka sa zastali aj poslanci za stranu Most-Híd, ktorí podľa vlastných slov dodržujú koaličnú dohodu. „Nemyslíme si, že funkčná vláda a stabilita Slovenska má závisieť na funkciách jednotlivcov. Poslanci za stranu Most-Híd sa preto na dnešnom hlasovaní nezúčastnia,“ uviedla v stredu počas dňa pre agentúru SITA hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár.

Minulý týždeň predseda Mosta-Híd Béla Bugár vyzval Danka na vyvodenie osobnej zodpovednosti za rigoróznu prácu. Následne Danko vyhlásil, že národniari podporia otvorenie schôdze o vyslovovaní dôvery Dankovi ako šéfovi NR SR.

Nenechajte sa vydierať, vyzvala Nicholsonová

Ako uviedla na úvod schôdze Ďuriš Nicholsonová, rigorózna práca je hanbou každého z nás. „Je to hanba našich detí, ktoré študujú na vysokých a stredných školách,“ povedala.

Ďuriš Nicholsonová však priznala, že je v tom aj niečo osobné. Danko podľa nej totiž ponižuje ženy. „Našej Natálii Blahovej povedal: Ja som právnik a ku mne sa nebude vyjadrovať učiteľka z materskej školy,“ povedala.

Podpredsedníčka parlamentu tiež v prejave zdôvodnila, prečo nešla na vysokú školu. Dôvodom bolo, že musela ísť ako 18-ročná pracovať, aby finančne podporovala svoju rodinu. Zároveň upozornila, že študuje psychológiu. „Dnes rozhodujeme, či NR SR má viesť človek, ktorý nedokáže sám vyvodiť osobnú zodpovednosť. Vyhráža sa, že na ňom padne vláda. Ak sa rozhodneme, že Andrej Danko nemá morálne hodnoty viesť NR SR, Slovenská národná strana ponúkne iného kandidáta. Na tomto nestojí a nepadá vláda. Nenechajte sa vydierať!“ vyzvala poslancov.

Podľa Ďuriš Nicholsonovej aj v roku 2000 bolo plagiátorstvo zakázané. Zároveň uviedla, že vykrádanie textov je trestným činom.

Danko hovoril o štvavej kampani

Danko vo svojom prejave tvrdil, že opoziční poslanci opäť ukázali, že im nejde o dobro Slovenska, ale o pošpinenie ľudí, bez akýchkoľvek dôkazov. „Čelím kampani voči svojej osobe na základe novinových článkov,“ povedal v pléne šéf parlamentu.

Podľa Danka nemožno porovnávať jeho rigoróznu prácu z roku 2000 so súčasnými pravidlami písania záverečných prác. Doplnil, že jeho práca nebola vedeckým dielom a pracoval na nej s najlepším vedomím a svedomím s použitím vtedy dostupných technických možností.

Andrej Danko
Predseda parlamentu SR Andrej Danko počas rokovania mimoriadnej 37. schôdze Národnej rady SR, na ktorej poslanci rokujú o návrhu skupiny opozičných poslancov na odvolanie predsedu NR SR z jeho funkcie. Bratislava, 21. november 2018.Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

 

„Znovu ste ukázali, že vám nejde o Slovensko a osočujete ľudí bez rozsudku. Deväťkrát ste spomenuli v rozprave médium, ktoré financujú oligarchovia, a financujú istých politikov. Dnes to nie je žiadne tajomstvo, ale práve takýto typ denníka zničí raz aj stranu Sloboda a Solidarita,“ uviedol Danko v reakcii na vystúpenie opozičnej poslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

„Chcete terorizovať ľudí a pritom sa takáto lživá kampaň môže dotknúť v budúcnosti kohokoľvek z vás, ktorí tu dnes vykrikujete na základe novinových článkov,“ doplnil

Danko prisľúbil, že po svojom vystúpení dá novinárom k dispozícii podklady z jeho štúdia, či niektoré pasáže z jeho rigoróznej práce. „Dostanete tieto materiály a nie je pravda, že neboli v práci uvedené zdroje. Denník N klame a zavádza verejnosť. Ľudia majú iné problémy, ako sa pozerať na tieto politické divadielka. Dám vám tiež moju písomnú prípravu k záverečnej ústnej skúške,“ povedal Danko.

Kollár kritizoval pôsobenie SNS vo vláde

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár v rozprave uviedol, že pôsobenie Slovenskej národnej strany (SNS) v tejto vláde ukázalo, akým spôsobom fungujú tradičné strany. „SNS vo všetkých rezortoch kradne, utajuje a podvádza,“ povedal.

Podľa Kollára je toho dôkazom rezort školstva, rezort pôdohospodárstva či obrany. „Kam sa pozrieme, tam je škandál. Hneď na začiatku ste chceli na školstve ukradnúť 600 miliónov eur, na rezorte pôdohospodárstva vládne agromafia, Vadala a jemu podobní. O obrane radšej ani nehovorím, pretože tam je populárne vaše obľúbené slovo – utajené,“ povedal Kollár v rozprave.

Boris Kollár
Poslanec parlamentu a predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár počas rokovania mimoriadnej 37. schôdze Národnej rady SR, na ktorej poslanci rokujú o návrhu skupiny opozičných poslancov na odvolanie predsedu NR SR Andreja Danka z funkcie predsedu parlamentu. Bratislava, 21. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.Foto: SITA/Diana Černáková

Milanová spomenula Zmajkovičovú aj Richtera

Aféra Danka a jeho rigoróznej práce je podľa poslankyne NR SR Natálie Milanovej (OĽaNO) hlúpa, ba priam až trápna aféra, ktorá nie je len o chromej morálke, kultúre a etike jedného študenta, ale najmä o spráchnivenom systéme.

Ako povedala Milanová v rozprave, Danko nie je jediný, kto využil známosti, možno peniaze a rozbehol sa za ozdobou JUDr. pred menom zakázanou skratkou. „Už dnes vieme, že nie je jediný, kto získal ozdobu JUDr. podvodne. Legálne. Ale podvodom. A klamal už na druhej strane svojej rigoróznej práce v čestnom vyhlásení. V jeho prípade skôr nečestnom,“ upozornila Milanová.

Danko však môže byť podľa poslankyne OĽaNO spokojný. „Svojou opísanou prácou sa zaradil k iným akademickým velikánom. Námatkovo spomeňme JUDr. Renátu Zmajkovičovú, alebo takého ministra práce Jána Richtera. Jeho bakalársky titul radšej skartovali a tému svojej práce si ani len nepamätá. Okrasu JUDr. získal na tej istej škole ako Andrej Danko. Aká milá náhoda,“ vyhlásila Milanová s tým, že opletačky s opisovaním od iných mal aj bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. „Pre zmenu Ján Figeľ získal titul za opísanú brožúrku o Európskej únii. Ale tam aspoň rektor vysokej školy na rovinu a chlapsky povedal, že Figeľ dostal titul za to, že urobil veľa dobrého pre Slovensko,“ konštatovala.

NR SR: Rokovanie 37. schôdze
Atmosféra v NR SR počas tajného hlasovania na mimoriadnej 37. schôdzi Národnej rady SR, kde poslanci rokujú o návrhu skupiny opozičných poslancov na odvolanie predsedu NR SR Andreja Danka z funkcie predsedu parlamentu. Bratislava, 21. november 2018.Foto: SITA/Diana Černáková.

 

Dnešný systém podľa Milanovej dovoľuje existovať kadejakým firmám, ktoré rôzne druhy prác napíšu na objednávku, v zaručenej anonymite. „Teda, aby som bola presná, vypracujú vám podklady. Je dokonca aj jedna taká stránka, že podklady.sk. Zo zvedavosti som si na ňu klikla a náramne som za zabavila. Text na stránke vysvetľujúci, čo to tá rigorózna práca vlastne je, bol v dvoch odsekoch absolútne totožný s textom na wikipédii! Veď to už je do neba volajúca blbosť. Ešte aj tí, čo píšu práce za študentov na vlastnej stránke kopírujú wikipédiu,“ vyhlásila.

Milanová ako učiteľka nemôže akceptovať spôsob, akým Danko prišiel k svojmu titulu. „V ste k nemu došli ako slepé kura k zrnu. Nemôžem sa zmieriť s tým, že druhý najvyšší ústavný činiteľ získal tie dobre znejúce štyri písmenká nečestným spôsobom. Svojou rigoróznou prácou ste dokázali akurát to, že v roku 2000 ste vedeli používať klávesové skratky, za čo vám tlieskam. Prekopírovať text vie, hoci aj nechtiac, môj deväťmesačný syn. Keď už sme pri tom, vie aj pekne bľabotať, tak, že mu vlastná matka nerozumie. Takže pán Danko aktuálne nastavil latku pre predsedu NR SR tak ‚proklatě‘ nízko, že by ich splnilo aj batoľa,“ zdôraznila Milanová.

Milanová položila v rozprave viaceré otázky: „Aký signál vysielate ako predseda NR SR študentom? Že podvádzať je v pohode? Že byť lenivý a lajdácky sa opláca? Že krádež ich dokáže katapultovať až do čela NR SR? Ako majú rodičia, učitelia vysvetľovať deckám, aby k štúdiu pristupovali poctivo, keď ich tie môžu odbiť v štýle – Danko môže a ja nie?“ Podľa nej Danko má plné ústa kultúry, dôstojnosti, no jeho činy sú v absolútnom protiklade s jeho slovami. „Najvýstižnejšie pomenovanie pre takéhoto človeka sú klamár, slaboch a prospechár. A takáto zvláštna zmes nemá čo robiť na čele nášho parlamentu,“ dodala.

Pčolinského výzva poslancom koalície

Podpredseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský označil za hanbu, že sa parlament musí zaoberať nadobudnutím Dankovho titulu „Namiesto riešenia problémov sa zaoberáme sami sebou,“ povedal v rozprave.

Hnutie Sme rodina podľa Pčolinského rešpektuje, že dostal dôveru voličov a koaličných partnerov a je predsedom NR SR. Upozornil však, že Danko sa stavia do úlohy morálnej autority, ale v každom vystúpení útočí na poslancov opozície.

„Keď príde spätná reakcia, tak sa uráža a vyplakáva. Danko by si mal vstúpiť do svedomia a ak je chlap, mal by priznať ako písal prácu, alebo prijme osobné rozhodnutie, ako ho vyzval Most-Híd. To je napríklad aj, že neurobí nič. Aj to je osobné rozhodnutie,“ konštatoval Pčolinský.

Pčolinský vyzval koaličných poslancov, aby v tajnom hlasovaní vyjadrili Dankovi dôveru. „Danko vyzval, aby mu koalícia prejavila dôveru. Ja ich vyzývam, choďte v tajnom hlasovaní a vyjadrite mu dôveru. Nie ako poslanci Mosta, že nepôjdu hlasovať. Predsa Most nebude riskovať, ak by Danko nedostal dôveru, vláda by padla. A to si nedovolí nik, ani Béla Bugár,“ konštatoval Pčolinský, pričom pripomenul, že viacerí poslanci za Smer tu ani nie sú, pretože im prišla esemeska, aby do NR SR nechodili.

Budaj hovoril o komunistickom režime

Dankovo správanie je podľa opozičného poslanca Jána Budaja (OĽaNO) prežitkom komunistického režimu. Uviedol to s tým, že ľudia si počas komunizmu zvykli vo všetkom klamať a ospravedlňovať to tým, že pomáhajú svojej rodine, či svojim deťom.

Podľa Budaja ide o renomé Národnej rady SR ako inštitúcie, pretože už v súčasnosti požíva malú dávku dôvery občanov. „Táto mimoriadna schôdza sa netýka iba osoby pána Danka, ale inštitúcie parlamentu. Ide o budovanie demokratickej republiky,“ povedal Budaj. Po Budajovi mal vystúpiť v rozprave aj koaličný poslanec Robert Kaliňák (Smer-SD) no nebol prítomný v sále. Rozpravu tak uzatvorila navrhovateľka schôdze Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

„Táto schôdza sa netýka iba pána Andreja Danka ako predsedu Národnej rady SR, ale inštitúcie ako takej. Tá bola vždy symbolom štátnosti a dnes je opäť jadrom moci. Požíva pritom nízku mieru dôvery občanov Slovenskej republiky, ktorí často skôr dôverujú ministrom alebo iným inštitúciám. Vinu na tomto nesú aj spôsoby pána Danka,“ uviedol Budaj.

„Národná rada si zaslúži vysoké kritériá a nároky. Treba vniesť trochu svetla do toho, čo sa u nás smie a nesmie. Ja viem, akej doby sa pán Danko dovoláva, keď veľmi nezáležalo na tom, čo je presne na tých papieroch v rigoróznej práci,“ doplnil Budaj s tým, že ide o prežitok komunizmu, keď chceli všetci obísť režim a získať aj pre svoje deti čo najlepšie vzdelanie, či povolanie.

Podľa Budaja sa malo toto obdobie skončiť v novembri 1989, no nestalo sa tak. „Táto doba žije stále s nami, obísť pravidlá a polepšiť si. Žije v našich deťoch a bude s nimi žiť naďalej, ak sa k tomu nepostavíme, bude to pokračovať,“ uzavrel Budaj.

 

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej HrnčiarBéla BugárBoris KollárJán FigeľJaroslav SpišiakLucia Ďuriš NicholsonováMiroslav SopkoPeter PčolinskýRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana