Návrh o štátnom občianstve je v skrátenom konaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
nrsr

BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Novelu zákona o štátnom občianstve prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom dnes poslanci. Novela prináša pravidlo, že ak občan SR urobí úkon k dobrovoľnému získaniu občianstva iného štátu, tak jeho získaním stráca slovenské občianstvo. V novele sa stanovuje, že k tomu dôjde „nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle“. Postup sa nebude vzťahovať na prípady, ak občan Slovenskej republiky nadobudne cudzie štátneho občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva, alebo ak dieťa získa občianstvo cudzieho štátu narodením. Ten, kto stratil štátne občianstvo, bude podľa novely povinný bezodkladne túto skutočnosť oznámiť obvodnému úradu v sídle kraja. Ak by tak neurobil, dopustí sa priestupku a dostane pokutu 3 319 eur.

Novela upravuje aj výkon verejných funkcií, ktoré sú viazané na štátne občianstvo SR. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, dňom straty štátneho občianstva Slovenskej republiky zaniká pracovnoprávny pomer, štátnozamestnanecký pomer, služobný pomer alebo obdobný právny vzťah zakladajúci funkciu, zamestnanie alebo povolanie, výkon, ktorých je podmienený štátnym občianstvom Slovenskej republiky.

V dôvodovej správe vládou schválenej novely sa uvádza, že „dvojaké štátne občianstvo je nežiaducim javom vzhľadom na skutočnosť, že udelením ďalšieho štátneho občianstva vzniká štátoprávny vzťah k dvom štátom súčasne. Z hľadiska práv a povinností, ktoré z takéhoto štátoprávneho vzťahu občanovi vo vzťahu k štátu vyplývajú, môže dochádzať v praxi k závažným problémom“. Z hľadiska medzinárodného práva je obvyklé, že sa otázka dvojakého štátneho občianstva rieši na bilaterálnej úrovni medzi zúčastnenými štátmi s cieľom eliminovať negatívne dopady dvojakého štátneho občianstva. „Negatívne dôsledky dvojakého štátneho občianstva sa znásobujú, ak nejde o ojedinelé prípady, ale dochádza k hromadnému udeľovaniu cudzieho štátneho občianstva,“ píše sa v správe.

Parlament návrhom reaguje na kroky Maďarska, ktoré dnes prijalo novelu zákona o dvojakom občianstve. Na jej základe môžu občianstvo dostať aj ľudia, ktorí v Maďarsku nemajú trvalý pobyt a nikdy tam nežili, stačí, že ich predkovia mali maďarský pôvod.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať