Iniciatíva tabakových spoločností SPAK-EKO plánuje na budúci rok rozšíriť svoj projekt zameraný na čistenie verejných priestorov a edukáciu o odpade z voľne pohodených filtrov cigariet. Projekt, ktorý v súčasnosti pokrýva územie s pol miliónom obyvateľov, by sa mal rozšíriť na mestá a obce s počtom až milión obyvateľov.
Najrozšírenejší zdroj mikroplastového odpadu
„My sme pripravení rozšíriť tento systém na ďalšie mestá a obce s tým, že budúci rok by sme zvýšili pokrytie až na milión obyvateľov,“ uviedol Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ SPAK-EKO.
Európska legislatíva zaväzuje Slovensko k znižovaniu voľne pohodených filtrov, ktoré sú jedným z najrozšírenejších zdrojov mikroplastového odpadu.
Zálohovanie nápojových obalov využíva až 95 % Slovákov, považujú ho za dôležitý nástroj ochrany životného prostredia
Aktivity SPAK-EKO, zamerané na čistenie verejných priestorov a inštaláciu smetných nádob, odštartovali už v roku 2023 a svojou dobrovoľnou aktivitou pokrývajú doteraz 24 miest a obcí.
Zvýšený záujem miest a obcí
Ako Jurkovič informoval, spoločnosť rokuje s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR o uzavretí dobrovoľnej dohody, ktorá by im umožnila urýchliť rozširovanie systému.
Iniciatíva zaznamenala po spustení kampane „Slovensko bez filtrov“ zvýšený záujem miest a obcí o zapojenie. Napriek úspechom však zostáva kľúčovou úlohou zmena prístupu ľudí k cigaretovým filtrom.
Taraba zamietol projekt na ochranu stepných druhov vtákov, štátnu pokladnicu tak pripravil o milión eur
„Hlavným cieľom nielen našich aktivít, ale aj opatrení v iných krajinách EÚ, je zmeniť tento prístup,“ dodal Jurkovič, upozorňujúc na fakt, že mnohé filtre sú pohodené len pár metrov od smetných nádob.