Viac ako 60 vedcov sa spojilo v boji za ochranu vlkov. Vlk je podľa nich vo vážnom ohrození a v nasledujúcich dňoch by malo padnúť rozhodnutie, či bude po troch rokoch ich celoročnej ochrany opätovne umožnené ich strieľanie.
Otvorená výzva
Desiatky vedcov zo Slovenska sa pridávajú k neziskovým organizáciám WWF Slovensko, My sme les a Aevis. Spoločne chcú apelovať na ministerstvo životného prostredia a v otvorenej výzve vyjadrujú hlboké znepokojenie nad ignorovaním vedeckých argumentov.
Ochranári vyzývajú envirorezort na stiahnutie návrhu vyhlášky povoľujúcej lov vlkov, podali hromadnú pripomienku
Vyzývajú ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS), aby stiahol návrh novely vyhlášky, ktorá by umožnila lov vlka, a žiadajú ho o rešpektovanie vedeckých štúdií pri prijímaní akýchkoľvek ďalších opatrení. Informovala o tom mimovládna organizácia WWF Slovensko.
Ako organizácia pripomenula, tento týždeň prebiehali na pôde envirorezortu viaceré rozporové konania, ktoré sa týkali diskusií o budúcnosti vlka. Zúčastnili sa na nich aj zástupcovia WWF Slovensko a iniciatívy My sme les. Tí počas rokovaní upozornili na viaceré problémy v súvislosti s opatreniami, ktoré chce minister v najbližších dňoch uviesť do platnosti.
Vedecké analýzy
Ide najmä o ignorovanie vedeckých analýz. „Ministerstvo sa odmietlo zaoberať dlhoročnými štúdiami a analýzami renomovaných vedcov a vedeckých inštitúcií,“ upozornila organizácia, ktorá ako problém vidí aj nezverejnené podklady.
Liberáli kritizujú návrh na vyradenie vlka zo zoznamu chránených živočíchov, ich strieľanie považujú krok proti zdravému rozumu
Ako organizácia vysvetlila, argumenty ministerstva sa opierajú o internú analýzu. Tú však ministerstvo nezverejnilo a neposkytlo ju verejnosti.
„Ministerstvo životného prostredia síce absolvovalo rozporové konanie, ale výsledok je nulový. Žiadne vedecké argumenty neboli akceptované a namiesto toho sa prijímajú rozhodnutia založené na nejasných a nezverejnených podkladoch,“ uviedla expertka na ochranu prírody Katarína Butkovská z WWF Slovensko.
Rastúca populácia vlka
Organizácia priblížila, že ministerstvo argumentuje rastúcou populáciou vlka a škodami, ktoré spôsobuje na hospodárskych zvieratách. Plošný odstrel však podľa odborníkov farmárom nepomôže a neprinesie želaný výsledok.
„Práve naopak, situáciu môže ešte zhoršiť. Podľa oficiálnych údajov Štátnej ochrany prírody SR o veľkosti populácie slovenských vlkov by navyše navrhovaná kvóta 74 kusov na odstrel predstavovala stratu 12 až 24 percent z celkovej odhadovanej vlčej populácie,“ upozornila organizácia.
Bez dohody
Marek Kuchta z iniciatívy My sme les doplnil, že rokovanie sa skončilo bez jediného prieniku či dohody. „Ministerstvo sa rozhodlo ignorovať vedecké poznatky a výsledky štúdií, na ktorých sa tu roky pracovalo. Čo je však najpodstatnejšie, zástupcovia ministerstva neboli schopní predložiť žiaden dôkaz, analýzu alebo dáta, podľa ktorých by odstrel vlkov viedol k zníženiu škôd na hospodárskych zvieratách,“ zdôraznil Kuchta.
WWF Slovensko vyzýva poslancov, aby nehlasovali za uľahčenie odstrelu vzácnych šeliem
Mimovládky upozornili aj na výskumom preukázaný pozitívny dopad vlka na znižovanie nehodovosti s raticovou zverou, ktorý bol zistený v štáte Wisconsin v USA.
„Nehodovosť s jeleňou a srnčou zverou tu po obnovenom výskyte vlka klesla o 24 percent. Hodnota škôd na majetku, ktorým tak bolo zabránené, bola 63-krát vyššia ako škody, ktoré vlk spôsobil v danom území na hospodárskych zvieratách,“ spresnila organizácia a upozornila, že strety áut so zverou sú na Slovensku vážnym problémom a tvoria 10 percent škôd na motorových vozidlách.
Navyše ide aj o ohrozenie života a zdravia posádky vozidla. „Zástupcovia ministerstva túto pripomienku odmietli zohľadniť,“ dodala organizácia.