- aktualizované, 16. decembra, 12:29
Poslankyňa z Progresívneho Slovenska (PS) Tamara Stohlová, podpredsedníčka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, oznámila zámer požiadať Ústavný súd SR o posúdenie ústavnosti legislatívnych zásahov súčasnej vlády do oblasti ochrany prírody. Stohlová hovorí o systematickej likvidácii ochrany životného prostredia a bezprecedentnom obmedzení práv verejnosti pod vedením Ficovej vlády.
„Tomáš Taraba vie len ničiť. Vlastné inštitúcie si rozložil, keď odborné kapacity vymenil za stranícke kádre bez skúsenosti. Národné parky, štátna ochrany prírody a ďalšie organizácie tak pod jeho vedením prestali plniť svoju úlohu,“ uviedla Stohlová.
Ďalšia katastrofa pre Slovensko
Kritizuje tiež aktuálnu novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá podľa nej predstavuje „ďalšiu katastrofu pre Slovensko„. Stohlová upozornila na niekoľko problémov novej legislatívy: obmedzenie práv verejnosti v konaniach o výstavbe v chránených územiach, ťažbe dreva a nerastov, povoľovanie jazdy motorových vozidiel v druhom stupni ochrany, paralyzácia dobrovoľnej stráže prírody a výnimky pre predstaviteľov rezortu.
Koalícia drancuje prírodu s plnou podporou prezidenta. Demokrati podávajú podnet na Európsku komisiu
Ako príklad uviedla jazdu štátneho tajomníka Filipa Kuffu na štvorkolke v Národnom parku Poloniny, ktorá môže ostať bez trestu. Podľa poslankyne bude verejnosť zbavená práva podať odvolanie či správnu žalobu, aj napriek ústavným a medzinárodným garanciám. PS tiež namieta proces prijatia zákona, ktorý zahŕňal nesúvisiace pozmeňujúce návrhy vrátane protizákonného prílepku o odpadoch.
Zmena pravidiel mechanicko-biologickej úpravy odpadu
Poslanec Michal Sabo (PS) upozornil na chaos v legislatíve koalície, ktorý vznikol zmenou pravidiel mechanicko-biologickej úpravy odpadu. Tento krok, ktorý by mohol znížiť riziko skládok pre ovzdušie, podzemné vody a klímu, bol podľa neho pozmeňovacím návrhom poslancov Hlasu posunutý na rok 2027.
„Išlo by o dôležitý krok pre čistejšie a udržateľnejšie životné prostredie,“ vyhlásil Sabo. Pozmeňovací návrh, ktorý prichádza len niekoľko hodín po dohode na tripartite o termíne v roku 2025, pobúril samosprávy aj podnikateľov. Sabo obvinil vládnu koalíciu z nekompetentného prístupu k téme odpadu a upozornil, že Slovensko riskuje pokuty od Európskej komisie aj žaloby od podnikateľov.
„A buďte si istí, že my pánovi Tarabovi, či poslancom Hlasu pripomenieme, kto za tie pokuty môže, keď oni budú hľadať vinníka a ukazovať prstom inam,“ dodal poslanec PS. Sabo kritizoval aj politikov, ktorí označujú Slovensko za skládkovú veľmoc, ale nesprávnymi rozhodnutiami ohrozili ústavné právo obyvateľstva na ochranu životného prostredia a hospodárske záujmy krajiny.
Absolútna neodbornosť
Minister životného prostredia Taraba reagoval, že PS rok tvrdilo, že aj novela Trestného zákona je v rozpore s Ústavou SR a s európskou legislatívou. „Na konci dňa utrpelo PS fatálnu až ponižujúcu porážku na Ústavnom súde SR, ktorý v skutočnosti vyhlásil súlad s Ústavou SR, čo len dokázalo absolútnu neodbornosť PS k témam, ku ktorým sa vyjadruje,“ uviedol Taraba. Ako upozornil, novelizácia zákona o ochrane prírody a krajiny je parlamentnou iniciatívou, nie iniciatívou ministerstva životného prostredia.
Ochranári sa obrátili listom na štátneho tajomníka Kuffu. Poloniny potrebujú lepšiu ochranu
„Je právo každej politickej strany obrátiť sa na Ústavný súd SR k akejkoľvek legislatívnej činnosti. Nepochybujeme o tom, že PS bude rovnako neúspešné ako doposiaľ vo všetkom, čo napádali,“ vyhlásil Taraba, ktorý pondelkovú tlačovú besedu PS považuje za snahu prekryť to, že podpredseda Európskeho parlamentu a nominant PS Martin Hojsík neplatil zákonné poplatky za automobil a emisnú kontrolu, a to aj napriek tomu, že sa prezentuje ako bojovník proti globálnemu otepľovaniu.
„A rovnako to považujem za snahu prekryť to, že asistent podpredsedu EP spôsobil pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu,“ uzavrel Taraba.