Z údajov, ktoré zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) sa na Slovensku aktuálne prejavuje výrazný nedostatok vlahy takmer na celom území, pričom za posledných 90 dní chýba viac ako 50 mm zrážok.
Vážne problémy
V horských oblastiach stredného Slovenska dokonca chýba viac ako 100 mm zrážok. K tejto situácii prispieva aj nízka alebo žiadna snehová pokrývka, ktorá by mohla vlahu akumulovať do jarných mesiacov. „Ak tento stav pretrvá, poľnohospodári a vodohospodári môžu čeliť vážnym problémom,“ varoval SHMÚ.
Taraba uvítal schválenie flexibilného využitia eurofondov na obnovu po prírodných katastrofách
Hoci v zimnom období je vegetácia v útlme, aktuálne pretrvávajúce meteorologické sucho nás varuje pred možnými problémami v jarnom a letnom období. Ako vysvetlil SHMÚ, dopĺňanie vlahy v pôde aj podzemných vodách počas chladného polroka je totiž nesmierne dôležité pre jarné obdobie.
„Vzhľadom na výsledky štúdie pre Slovensko, ktorú sme publikovali v minulom roku (2024), zaznamenávame výrazný nárast suchých mesiacov počas jari. Vzhľadom na často sa opakujúce jarné sucho, nahromadenie vlahového deficitu už v zimnom období môže znamenať významný negatívny dosah jarného sucha,“ konštatovali odborníci zo SHMÚ.
Mierne až veľmi suché podmienky
Aktuálne podľa SHMÚ na väčšine Slovenska zaznamenávame mierne až veľmi suché podmienky, ktoré najvýraznejšie zasahujú západné a stredné Slovensko.
Európska komisia podala žalobu na Slovensko, komunálne odpadové vody boli nedostatočne čistené
„Tento vlahový deficit je spôsobený nedostatkom atmosférických zrážok, ktorý pozorujeme už od začiatku novembra,“ objasnili odborníci.
Meteorologické sucho preto trvá na väčšine západného a stredného Slovenska už viac ako 60 dní. Nedostatok zrážok v horských oblastiach sa prejavuje aj na nízkej prípadne až žiadnej snehovej pokrývke. Nevytvára sa tak zásoba vody v podobe snehu, ktorý by sa v jarných mesiacoch topil, s čím budú musieť rátať aj vodohospodári, pokiaľ nedôjde k výraznejšej zmene počasia v nasledujúcich týždňoch.
Absencia snehovej pokrývky
Podľa SHMÚ, absencia snehovej pokrývky vytvára aj vhodné predpoklady na rýchlejšie ohrievanie zemského povrchu, čo by mohlo v konečnom dôsledku viesť k skorému nástupu vyšších jarných a letných teplôt.
„Situáciu s vlahovým deficitom v zimnom období, ktorý skomplikoval poľnohospodárske plány a podieľal sa na znížení úrody, sme už zaznamenali aj v nedávnej minulosti. Pokiaľ sa počasie v nasledujúcich týždňoch nezmení, môže to opäť výrazne skomplikovať situáciu poľnohospodárom počas sejby jarných plodín, keď museli reagovať na suché podmienky práve počas jari,“ dodali odborníci.
Výdavky Tarabovho ministerstva v budúcom roku dosiahnu 1,25 miliardy eur, z toho viac ako polovica budú zdroje z fondov
SHMÚ spresnil, že takáto situácia sa vyskytla na regionálnej úrovni v rokoch 1992/1993 (stredné Slovensko), 2001/2002 (východné Slovensko, juh stredného Slovenska a priľahlá časť Podunajskej nížiny; v roku 2011/2012 (severovýchod Slovenska a juh stredného Slovenska, 2016/2017 (na západnom Slovensku) a naceloslovenskej úrovni v rokoch 2021/2022.
„V týchto rokoch sa po suchej zime vyskytlo jarné, príp. aj letné sucho, ktoré viedlo k zníženej úrode niektorých poľnohospodárskych plodín ako je pšenica ozimná, jačmeň jarný a kukurica. Aktuálna situácia preto znamená varovanie do nasledujúcich týždňov, že pokiaľ sa výraznejšie nezmení charakter počasia a bude pokračovať trend z predchádzajúcich rokov, tak poľnohospodári sa budú musieť pripraviť na možný negatívny vplyv sucha v nasledujúcich mesiacoch a prispôsobiť tomu svoje práce na poliach,“ uviedol SHMÚ s tým, že deficit vlahy v uplynulých mesiacoch môže mať negatívny vplyv aj pre ovocné sady.