Farmárom sa kráti čas na získanie zelenej nafty, platobná agentúra upozorňuje na dôležitú podmienku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
farmár
Žiadatelia môžu získať príspevok na investície do zvýšenia produkcie alebo jej kvality v živočíšnej výrobe a špeciálnej rastlinnej výrobe. Foto: ilustračné, Getty Images

Čas na získanie zelenej nafty sa kráti. Na zaregistrovanie a vytvorenie konta na portáli štátneho Datacentra zostáva už len niečo viac ako týždeň.

Záujemcovia o podporu zo Zelenej nafty 2019+ si musia vytvoriť konto na portáli štátneho Datacentra najneskôr do 9. augusta 2019. V tlačovej správe na to upozornila Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Proces je plne elektrizovaný

Doteraz sa zaregistrovalo na štátnom Datacentre (https://www.itms2014.sk) zhruba tisíc oprávnených žiadateľov. „Upozorňujeme všetkých oprávnených záujemcov o „zelenú naftu“, že na vytvorenie konta zostáva už len niečo viac ako týždeň. Bez vytvoreného konta do piatku 9. augusta, nebude možné „zelenú naftu“ získať. Proces je totiž plne elektronizovaný,“ vysvetlil generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Ako ďalej informovala PPA, podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o poskytnutie zelenej nafty. Je však nevyhnutným krokom na to, aby oprávnený poľnohospodár mohol o podporu vôbec požiadať.

„Ak má konto aktivované, po vydaní výzvy PPA v priebehu augusta na www.apa.sk, bude môcť žiadateľ o čerpanie štátnej pomoci na toto podporné opatrenie vo forme úľav na environmentálnych daniach požiadať,“ dodal Juraj Kožuch. Bližšie informácie k podpornému opatreniu zelená nafta sú dostupné na webstránke PPA v časti Podpory/Štátna pomoc/Výzvy.

Prvá systémová štátna podpora

Zelená nafta je prvá systémová štátna podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bude na 100 % realizovaná elektronicky. Oprávnení žiadatelia budú môcť z tohto systémového opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby.

V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené budú tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Kožuch
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra