Poľnohospodári môžu získať dotácie na zelenú naftu, platobná agentúra začala s registráciou žiadateľov

Farmár, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 10. júla, 16:00

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v stredu začala s registráciou oprávnených žiadateľov na tzv. zelenú naftu. Proces žiadania, administrácie a vyplácania bude prebiehať plne a výhradne elektronicky.

Registrácia bude bezplatná

Poľnohospodári, spĺňajúci podmienky na jej získanie, si preto musia vytvoriť konto na portáli štátneho Datacentra. Registrácia bude bezplatná aj do budúcich rokov. Konštatoval to v stredu na tlačovom brífingu generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

„Naša intenzívna snaha digitalizovať PPA a znížiť tak administratívu pre poľnohospodárov prináša ďalšie výsledky. Zelená nafta 2019+ je historicky prvá štátna podpora v agrosektore, ktorá bude 100 % realizovaná elektronicky. Na jednej strane uľahčíme prácu žiadateľom, na druhej strane elektronizáciou zjednodušíme prácu zamestnancom PPA, ktorí túto štátnu pomoc administrujú. Všetci oprávnení žiadatelia o Zelenú naftu 2019+ si však musia vytvoriť konto na štátnom portáli https://www.itms2014.sk/ v období medzi 10. júlom a 9. augustom 2019,“ uviedol Juraj Kožuch.

V rámci „Výzvy pre oprávnených žiadateľov k povinnej registrácii v DataCentre prostredníctvom formuláru – Žiadosť o aktiváciu konta“, ktorú v stredu PPA zverejnila na svojej webovej stránke, budú môcť oprávnení žiadatelia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby.

Podpora chovu aj rastlinnej výroby

V živočíšnej výrobe bude podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe pôjde predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené budú tiež pestovanie chmeľu, viniča či liečivých rastlín.

„Upozorňujeme však, že podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o poskytnutie Zelenej nafty 2019+. Je však nevyhnutným krokom na to, aby oprávnený poľnohospodár mohol o podporu zo Zelenej nafty 2019+ vôbec požiadať. Ak má konto aktivované, po vydaní výzvy PPA v priebehu augusta na www.apa.sk, bude môcť žiadateľ o čerpanie štátnej pomoci na toto podporné opatrenie vo forme úľav na environmentálnych daniach požiadať,“ dodal Juraj Kožuch.

Stabilizácia slovenského poľnohospodárstva

Zelená nafta prinesie podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) do budúcna stabilizáciu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva.

„Sme veľmi radi, že po dlhých rokoch čakania, dostali slovenskí poľnohospodári konečne nejaké koncepčné opatrenie, ktoré bežne funguje v krajinách EÚ. O to viac si ceníme, že opatrenie zelená nafta, bude vďaka digitalizácii pre farmárov jednoduché. Chcem vyzvať farmárov na registráciu do DataCentra. Zelená nafta sa nebude dávať plošne, ale peniaze sa budú dávať na to, čo najviac trápi slovenských farmárov. Teda špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu,“ povedal predseda SPPK Emil Macho.

SPPK pripomína, že zelená nafta nie je jediným projektom a pomocou od štátu, ktorá má pomôcť domácim farmárom. „Okrem zelenej nafty majú farmári tento rok spustené opatrenie na sucho za 17 mil. eur, poistenie za 4 mil. eur a čakáme na schému štátnej pomoci na kadávery,“ dodal Macho.

Bližšie informácie k podpornému opatreniu Zelená nafta 2019+ sú dostupné na webstránke PPA v časti Podpory/Štátna pomoc/Výzvy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Kožuch
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra