Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaevidovali v období od 5. februára do 3. marca až 6 smrteľných zrážok vlaku s osobou. Z toho jeden tragický prípad bol, keď došlo doposiaľ z nezistených príčin k vypadnutiu osoby z vlaku a tri zrážky vlaku s cestným motorovým vozidlom na priecestiach, pri ktorých bola jedna osoba usmrtená.
Následky zrážky bývajú fatálne
„Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne,“ uviedla Vladimíra Bahýlová hovorkyňa ŽSR.
Prvá pravidelná zmena v železničnej doprave prináša viaceré novinky, ale aj obmedzenia
Z tohto dôvodu ŽSR vyslovili apel na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne a najmä sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie.
Bahýlová dodala, že v prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať Integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť JIČ, umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia.
Závory treba bez váhania preraziť
„Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez zaváhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť,“ zdôraznila Bahýlová.
Železničné odbory žiadajú riešiť kritický stav železníc, kompetentných pozývajú za okrúhly stôl
ŽSR informovali, že evidujú aj prípady vandalizmu a úmyselného poškodzovania majetku. „Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi,“ uviedla hovorkyňa s tým, že zároveň prosila verejnosť, aby v prípade podozrenia na vandalizmus kontaktovali políciu.