Prvá pravidelná zmena v železničnej doprave prináša viaceré novinky, ale aj obmedzenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vlaky, zssk
Foto: ZSSK, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prvá tohtoročná pravidelná zmena cestovného poriadku Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) platí od nedele 3. marca.

Úpravy v doprave na železniciach

Prináša viaceré úpravy v doprave na železniciach najmä v Prešove a okolí, na Zemplíne v súvislosti s pokračovaním elektrifikácie trate Bánovce nad Ondavou – Humenné, ako aj obmedzenie spojenia Bratislavy s Viedňou pre začínajúcu sa výluku na trati Devínska Nová Ves – Marchegg.

Prešovčania budú mať v Kysaku každý deň vylepšené prípoje na a od všetkých InterCity vlakov, čo umožní doplnenie osobných vlakov v úseku Prešov – Kysak na tieto diaľkové vlaky.

Dopravné obmedzenia

Krajské mesto Prešov podľa národného vlakového dopravcu tak bude mať pravidelné a rýchle spojenie smerom na Poprad, Žilinu a Bratislavu každý deň v týždni. Desať nových vlakov bude mať rôzne kalendárne obmedzenia.

„Osobné vlaky na linke Košice – Prešov budú zabezpečovať v stanici Kysak počas dňa prípoje na všetky IC vlaky. Prestupný čas z IC vlaku na osobný vlak do Prešova bude 4 minúty, v opačnom smere 5 minút,“ priblížil hovorca ZSSK Dominik Drevický.

Ďalšia fáza elektrifikácie trate Bánovce nad Ondavou – Humenné predĺži trasu náhradnej autobusovej dopravy zo Strážskeho do Michaloviec. Železničná doprava na tomto úseku je od nedele pozastavená.

„Autobusy náhradnej dopravy budú po novom jazdiť v úseku Michalovce – Stakčín a Michalovce – Medzilaborce mesto,“ uviedol mediálny zástupca ZSSK.

Autobusová doprava nahradí vlaky

Autobusy nahradia aj vlaky na trati Prešov – Strážske v úseku Nižný Hrabovec – Humenné. Zmeny sa týkajú aj dvoch nočných rýchlikov Zemplín na trase Humenné 21:30 – Bratislava hl. st. 5:33 a Bratislava hl. st. 22:27 – Humenné 6:50, ako aj vlakov EuroNight Slovakia na linke Humenné 19:10 – Praha hl. n. 7:48 a Praha hl. n. 22:14 – Humenné 10:50, tie pôjdu len do a z Michaloviec.

Pre začínajúcu sa rekonštrukciu a elektrifikáciu trate Devínska Nová Ves – Marchegg bude od pondelka 4. marca do polovice decembra zastavená prevádzka regionálnych expresov na medzištátnej linke Bratislava hl. st. – Marchegg – Viedeň.

Do Viedne aj s IC vlakmi

Cestujúci do rakúskej metropoly budú môcť využiť vlaky REX na trase Bratislava-Petržalka – Kittsee – Viedeň a pre tých do Marcheggu je pripravená náhradná autobusová doprava.

„Medzi hlavnou a petržalskou stanicou môžu cestujúci s cestovným lístkom do a z Rakúska využiť linku mestskej hromadnej dopravy číslo 93 a N 93. Pri prípadnej kontrole lístkov revízorom stačí predložiť cestovný doklad na vlak,“ poznamenal Dominik Drevický.

Bez prestupu sa cestujúci do Viedne dostanú aj vlakmi IC na linke Košice 7:34 – Viedeň 13:24 a Viedeň 14:42 – Košice 20:27, ktoré v hlavnom meste zastavujú na zastávke Bratislava predmestie a staniciach Nové Mesto a Petržalka a cez Kittsee idú až do Viedne.

Tieto dva vlaky od decembra minulého roka jazdia mimo bratislavskú hlavnú stanicu, čím sú rýchlejšie o 32, respektíve 46 minút. Inak všetky vlaky IC na linke Košice – Bratislava stoja v Bratislave na hlavnej stanici a na stanici Vinohrady.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominik Drevický
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko