Zákon o strategických investíciách je už účinný, na vládu môžu ísť pripravované veľké projekty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
diaľnica
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície je po zverejnení už účinný. Ministerstvo dopravy SR môže predložiť na vládu návrh pripravovaných veľkých infraštruktúrnych projektov, ktoré môžu získať štatút strategickej investície. Rezort očakáva, že príprava a realizácia významných investičných projektov, ktorá trvá pridlho, sa urýchlia.

Strategickou investíciou môžu byť projekty s nákladmi nad 50 miliónov eur, predtým to malo byť nad 100 miliónov eur. Požadovaný podiel verejného vlastníka strategickej investície sa znížil zo 100 % na 50 %.

Strategickými investíciami majú byť najmä projekty dopravnej infraštruktúry TEN-T, napríklad chýbajúce úseky D1 Turany – Hubová, D3 na Kysuciach či R4 od Prešova k hranici s Poľskom.

Postoj prezidenta Pellegriniho

Kancelária prezidenta SR neodpovedala na otázky agentúry SITA, prečo Peter Pellegrini na rozdiel od predchodkyne Zuzany Čaputovej podpísal sporný zákon o strategických investíciách, hoci už nemusel. Opätovne schválený zákon po prelomení veta bývalej prezidentky by nadobudol účinnosť automaticky dňom vyhlásenia aj bez podpisu hlavy štátu.

Opýtali sme sa zástupcov opozície ako vnímajú tento postoj nového prezidenta, ktorý zatiaľ odobril vládnej koalícii všetky schválené zákony, vrátane viacerých kritizovaných.

KDH očakáva, že prezident naplní svoje slová

Poslanec Národnej rady SR a ekonomický expert KDH Jozef Hajko pre SITA uviedol, že ak prezident vidí opodstatnené dôvody, aby ktorýkoľvek zákon nepodpísal, mal by tak konať.

My v KDH sme ho napríklad vyzvali, aby vrátil do parlamentu zákon o verejnoprávnej televízii a rozhlase. Rovnako môže podávať podnety na Ústavný súd SR,“ podotkol poslanec.

Pripomenul, že Peter Pellegrini po nastúpení do úradu vyhlásil, že bude prezidentom všetkých občanov a bude nadstranícky.

Očakávame, že naplní svoje slová a bude sa podľa nich správať. Keďže Slovensko nemá hornú komoru parlamentu, sčasti ju zastupuje práve úrad prezidenta republiky. Je to jedna z najdôležitejších písaných právomocí prezidenta a my očakávame, že ju bude zastávať dôstojne,“ dodal Jozef Hajko.

Zbytočný krok

Poslanec z najväčšieho opozičného parlamentného klubu Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko sa tiež vyjadril k rozhodnutiu hlavy štátu podpísať zákon o strategických investíciách.

Neočakávali sme, že prezident pôjde proti koalícii a vezme do úvahy zásadné výhrady, na ktoré sme dôrazne upozorňovali v čase schvaľovania tohto zákona, ani výhrady, ktoré predložila prezidentka Čaputová, keď zákon vetovala. Preto nás jeho krok, hoci zbytočný, neprekvapil,“ reagoval pre SITA Ivan Štefunko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefunkoJozef HajkoPeter PellegriniZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Kancelária prezidenta SRKDH Kresťanskodemokratické hnutieMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná rada SRProgresívne Slovensko (PS)Ústavný súd SR