Výstavbu úsekov D4 a R7 pri Bratislave cez PPP projekt symbolicky odštartovali minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd), zástupcovia víťazného konzorcia, samospráv a ďalších hostí v pondelok poklepaním základného kameňa budúcej stavby v Šamoríne.
Výstavba úsekov bratislavského obchvatu na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej cesty R7 v dĺžke 59 kilometrov v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) sa môže začať. Symbolicky ju odštartovali minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd), zástupcovia víťazného konzorcia, samospráv a ďalších hostí v pondelok poklepaním základného kameňa budúcej stavby v Šamoríne.
Stalo sa tak päť mesiacov od podpísania koncesnej zmluvy medzi rezortom dopravy a koncesionárskou spoločnosťou Zero Bypass Limited, zloženej z členov konzorcia Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional. Ďalšími členmi sú rakúska stavebná spoločnosť Porr a austrálska investičná skupina Macquarie Capital Group.
Všetky úseky D4 a R7 majú byť hotové v októbri 2020, po R7 budú autá jazdiť o polroka skôr
Minister dopravy Árpád Érsek očakáva, že úseky D4 a R7 budú odovzdané do užívania postupne v roku 2020. „Čakáme na marec, kedy začnú v plnom rozsahu stavať túto cestu „, povedal Érsek s tým, že v súčasnosti prebieha archeologický prieskum v obci Kvetoslavov.
Prípravné práce by mali byť ukončené tak, aby sa na prvých úsekoch mohlo reálne začať stavať v prvých mesiacoch roku 2017. „Každý, kto jazdí v okolí Bratislavy alebo cez ňu iba prechádza, vie, aká kritická je situácia, a preto verím, že stavba bude napredovať rýchlo a cesta bude čoskoro slúžiť ľuďom,“ uviedol Érsek.
Všetky úseky D4 a R7 by mali byť hotové v októbri 2020, ale po prvej časti projektu, ktorého súčasťou je aj R7, majú autá jazdiť už v apríli 2020. Koncesionár chcel prvú fázu projektu odovzdať pôvodne do konca roka 2019 a druhú v polovici roka 2020.
Všetky pozemky ešte nie sú majetkovoprávne vyrovnané, resp. odkúpené. Minister dopravy uviedol, že pozemky na R7 od Šamorína po Ketelec, kde sa začne stavať, a na časti D4 po Jarovce, sú už pozemky vykúpené. Koncesionár napriek miernemu sklzu v začatí prác podľa ministra dokáže dodržať termíny. „Koncesionár tiež má meškanie, máme dohodu, že do určitého termínu im odovzdáme pozemky v celosti, aby mohli začať pracovať,“ dodal Érsek.
Koncesionár bude v obciach vysvetľovať harmonogram výstavby
Zástupca koncesionára zo Cintry Jaime Lamela označil schválenie financovania projektu za prelomové z pohľadu stavebných inžinierov a ich spolupráce s architektami. „Je to príležitosť pre spoločnosti Ferrovial Agroman a Porr (zabezpečujú projektovanie a výstavbu D4 a R7), aby preukázali svoje odborné znalosti v postavení svetových lídrov v rámci stavebných spoločností. Je to príležitosťou pre kooperáciu španielskych, rakúskych a slovenských stavebných inžinierov, pričom krajina ich pôvodu nie je podstatná,“ uviedol Lamela.
Počas najbližších týždňov podľa neho budú žiadať nielen o povolenia, ale v každej dotknutej obci chcú vysvetľovať harmonogram výstavby. „Sme presvedčení, že v týchto obciach sa stretneme s rovnako ústretovým prístupom v rámci spolupráce, s ktorým sme sa stretli na ministerstve dopravy,“ dodal Lamela.
R7 odľahčí cestu I/63 a pomôže rozdelí tranzit do Bratislavy
Starostka mestskej časti Bratislava – Podunajské Biskupice Alžbeta Ožvaldová povedala, že neúnosná dopravná situácia na ceste I/63, denne 28 tisíc áut, trápi vodičov, ktorí prichádzajú do Bratislavy za prácou a odchádzajú naspäť večer domov. „Dúfajme, že výstavbou R7 a nultého obchvatu okolo Bratislavy (D4) sa situácia zlepší, nakoľko cesta I/63 sa odľahčí,“ priblížila Ožvaldová. R7 podľa nej pomôže rozdeliť tranzit do Bratislavy, čo by malo tiež odľahčiť Prístavný most na D1 v hlavnom meste.
Na projekte výstavby a prevádzky D4 Bratislava, Jarovce – Ivanka pri Dunaji, sever – Rača (27 kilometrov) a R7 Bratislava, Prievoz – Ketelec – Dunajská Lužná – Holice (32 kilometrov) štát za tridsať rokov ušetrí na splátkach po zohľadnení inflácie 127 mil. eur.
Pôvodná vysúťažená cena 1,891 mld. eur sa tak môže znížiť na 1,764 mld. eur. Základná ročná platba po odovzdaní úsekov do užívania sa znížila z 56,72 mil. eur na 52,8 mil. eur, teda o 3,9 mil. eur. Vyplýva to z finančného uzatvorenia projektu dohodnutého ešte v júni.
Projektová a stavebná časť má stáť takmer 1 mld. eur. Projekt D4 a R7, vrátane výberu koncesionára, pripravilo bývalé vedenie ministerstva dopravy na čele s Jánom Počiatkom (Smer-SD). Koncesnú zmluvu však podpísal až jeho nástupca na poste ministra po marcových voľbách Roman Brecely (Sieť) 20. mája v Šamoríne.