Tvrdý brexit by nemal zastaviť leteckú dopravu medzi EÚ a Britániou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||
Foto: GettyImages

Európska únia plánuje povoliť britským dopravcom prepravu, očakáva však, že Británia sa zachová takisto

Letecká doprava medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou by sa nemala zastaviť ani v prípade odchodu Spojeného kráľovstva bez dohody. Počíta s tým návrh Európskej komisie, ktorý v týchto dňoch posudzuje aj Slovensko.

Ako sa uvádza v materiáli, bez tohto opatrenia by lety medzi úniou a Spojeným kráľovstvom 30. marca v podstate skončili. Väčšinu prepravy totiž zaobstarávajú spoločnosti, ktoré získali oprávnenie na jednej alebo druhej strane lamanšského prielivu. Tretích strán je minimum.

Navyše, letecké spoločnosti s britskou licenciou by už nemohli ani len prelietavať ponad územie EÚ a naopak.

Britain Heathrow
Foto: SITA / AP Foto: archívne, SITA /AP

Katastrofický scenár

V prípade brexitu bez dohody sa očakávajú vážne dôsledky pre dotknuté hospodárstva, varuje EK. Čas cestovania a náklady v leteckej doprave by sa výrazne zvýšili, pretože by sa hľadali alternatívne trate. Takisto by sa zvýšil tlak na infraštruktúru v leteckej doprave na týchto alternatívnych tratiach. Zároveň by poklesol dopyt po leteckej doprave.

Dôsledky by teda bolestne pocítil nielen sektor leteckej dopravy, ale aj iné hospodárske odvetvia, ktoré sú od neho do veľkej miery závislé,“ varuje komisia.

Prekážky obchodu by obmedzovali obchodovanie na vzdialených trhoch, ako aj pôsobenie podnikov na doterajšom mieste a ich (spätné) premiestnenie. Narušenie prepojenosti v leteckej doprave by znamenalo stratu strategickej výhody Únie a členských štátov,“ predpovedá EK.

Licenciu im zachovajú

Leteckí dopravcovia zo Spojeného kráľovstva by podľa plánov EÚ mali mať naďalej povolenie vykonávať lety ponad územie únie. Mohli by taktiež uskutočňovať technické zastávky, napríklad pre dopĺňanie paliva bez nástupu či výstupu cestujúcich.

Povolenie by ich oprávňovalo aj pristávať v Európskej únii a letieť späť do Veľkej Británie.

Žiadne nové lety by však za týchto podmienok nevznikli. Európsky plán počíta so zmrazením kapacity britských prepravcov na úrovni spred brexitu.

Brexit_pas.jpg
Foto: Pixabay.com

Reciprocitu myslí EÚ vážne

Tieto opatrenia by boli podmienené tým, že Spojené kráľovstvo bude uplatňovať rovnocenné opatrenia na leteckých dopravcov z Európskej únie,“ upozorňuje komisia.

Požiadavku reciprocity myslí únia vážne. Nepôjde podľa nej len o formálne kopírovanie, ale bude posudzovať situáciu v praxi. Ak vyhodnotí, že Británia nezaviedla zodpovedajúce opatrenia, povolenie jej dopravcom zruší.

Zároveň chce EÚ postupovať jednotne ako celok. Jednotlivé štáty nebudú môcť vyjednávať s Veľkou Britániou samostatné dohody.

Navrhované opatrenia sa majú týkať tak prepravy ľudí, ako aj nákladu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia