- aktualizované 29. septembra, 12:05
Zástupcovia viacerých odborových združení v štátnom podniku Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS) zvažujú vyhlásiť štrajkovú pohotovosť.
Schválenie rozdeleného zisku
Reagujú tak podľa nich na neprimerane napätú a neudržateľnú situáciu aj v súvislosti s konaním štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy SR Kataríny Brunckovej voči zamestnancom podniku a návrhmi na rozdelenie zisku 10 miliónov eur z roku 2022.
Povereného ministra dopravy Pavla Lančariča žiadajú odborári schváliť rozdelený zisk podniku podľa opätovne potvrdeného rozhodnutia jeho dozornej rady z 12. septembra a vyvodiť zodpovednosť voči riaditeľovi podniku Martinovi Kabátovi za nedodržiavanie právnych predpisov.
Odborári Letiska Poprad požadujú zrušenie valného zhromaždenia, vytvára zlú atmosféru medzi zamestnancami
Minister má podľa zástupcov zamestnancov tiež zabezpečiť korektnú komunikáciu medzi ministerstvom a nimi, ako aj zrušiť dodatok k štatútu dozornej rady.
Lančarič vo veci nekonal
„Aj napriek nášmu upozorneniu na neudržateľnú situáciu v podniku z mája tohto roku ste ani vy a ani štátna tajomníčka vo veci nekonali a dospelo to až do tohto stavu, ktorý už nie je možné ticho tolerovať a je potrebné naňho upozorniť a žiadať nápravu,“ upozornili ministra dopravy zástupcovia zamestnancov LPS.
„Záujmy konkrétnych osôb nemôžu mať prednosť pred prvoradou úlohou dozornej rady, a to dohliadať na hospodárenie podniku, rozhodovať o rozdelení zisku v záujme riadneho a hospodárneho nakladania s majetkom štátu,“ uviedli v otvorenom liste.
Popradské letisko má vysporiadané záväzky a avizuje prevádzkový rast, väčšina zamestnancov je však v štrajku
Odborové združenia v LPS kritizujú Lančariča za odvolanie dvoch členov dozornej rady podniku menovaných ministerstvom za to, lebo nepodporili nový návrh na prerozdelenie minuloročného zisku.
Podľa neho malo ísť na odmeny riaditeľovi, predsedovi a členom dozornej rady spolu 350-tisíc eur a väčšina zisku mala ísť do rezervného fondu. Pôvodný návrh znel na 1,5 milióna eur.
Komunikačné metódy a vyhrážky
Následne mal minister znížiť počet členov dozornej rady z 9 na 5, čím skončili ďalší dvaja členovia menovaní zamestnancami. To má podľa odborárov znaky protiprávneho konania a je v rozpore so zákonom o štátnom podniku.
Akcionári chcú popradské letisko udržať a rozvíjať, tvrdí ministerstvo dopravy a na statuse predaja či zatvorení sa nepracuje
Zástupcovia zamestnancov informovali, že „komunikačné metódy a vyhrážky“ štátnej tajomníčky nielen na ministerstve, ale aj k zamestnancom podniku, vrátane „nazákonných krokov proti nezávislosti rozhodnutí dozornej rady“ nemajú obdobu v celej histórii podniku, vážne ohrozujú jeho ďalšie fungovanie, dobré meno a vysoký medzinárodný kredit.
„Toto konanie Ministerstva dopravy SR ide v koordinácii s riaditeľom podniku Martinom Kabátom, voči ktorému sa zástupcovia väčšiny zamestnancov podniku pomerne kriticky vyjadrili v liste 31. mája,“ napísalo ministrovi dopravy odborové združenia v LPS.
Ministerstvo vraj zákon neporušilo
Ministerstvo dopravy zareagovalo tým, že schvaľovať štatút dozornej rady štátneho podniku je podľa zákona jeho kompetenciou ako zakladateľa.
„Pravidlá, ktoré zo zákona vyplývajú, ministerstvo dodržalo a zákon nijako neporušilo. V súčasnosti má dozorná rada 5 členov,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Petro z odboru komunikácie ministerstva. Už v minulosti podľa neho opakovane vysvetlili, že „použitie podľa rozhodnutia zakladateľa“ neznamená, že sú to peniaze určené na odmeny pre vedenie či dozornú radu, ale môžu byť rozdelené do fondov podľa rozhodnutia zakladateľa, teda aj na investície či prevádzku.
„Vyjadrenia časti odborárov vnímame ako ich dlhodobú snahu diskreditovať vedenie LPS a nebudeme ich preto ďalej komentovať,“ dodal Petro.