Slovensko použilo veľkú časť investícií na dopravné projekty zo zdrojov EÚ, pribudli nové diaľnice či zmodernizované cesty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rýchlostná cesta R2
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Slovensko jednoznačne profituje z členstva v Európskej únii a z možnosti čerpať európske zdroje na rozvoj a modernizáciu dopravnej infraštruktúry a verejnej osobnej dopravy.

    Maximálne využívanie eurofondov

    Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková pre agentúru SITA potvrdila, že až okolo 70 percent všetkých investovaných zdrojov v doprave za posledných 20 rokov pochádzalo z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

    „Eurofondy sa ministerstvo dopravy vždy usilovalo využiť maximálne efektívne,“ uviedla s tým, že v tomto rezorte sa vždy podarilo vyčerpať všetky ponúkané zdroje. „Neprepadli nám žiadne európske peniaze na dopravu,“ podotkla štátna tajomníčka.

    Nové diaľnice a modernizácie

    Z tzv. klasických eurofondov prišlo na dopravné projekty celkovo okolo 6,5 miliardy eur. Vďaka tomu na Slovensku pribudlo viac ako 250 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest, stovky kilometrov zmodernizovaných ciest I. triedy a železničných tratí.

    Nakúpilo sa viac ako sto nových vlakových súprav, desiatky nových električiek a trolejbusov. Zrekonštruované boli aj mnohé regionálne cesty v pôsobnosti samosprávnych krajov.

    „Okrem toho boli do dopravy na Slovensku investované ďalšie stovky miliónov z európskych zdrojov z Nástroja na prepájanie Európy,“ poznamenala Denisa Žiláková.

    Najťažšia stavba

    K najdôležitejším investíciám financovaným zo zdrojov EÚ zaradila modernizáciu hlavného železničného koridoru z Bratislavy-Rače do Žiliny.

    „Najťažšia stavba tejto modernizácie práve prebieha, ide o projekt Železničný uzol Žilina. Dôležitý a stavebne komplikovaný bol aj úsek trate Púchov – Považská Teplá,“ priblížila štátna tajomníčka.

    Eurofondy umožnili vybudovať väčšinu chýbajúcich úsekov diaľnice D1. Medzi ikonické projekty na tomto koridore označila úseky D1 Sverepec – Vrtižer s estakádou ponad Považskú Bystricu a D1 Prešov, západ – Prešov, juh.

    Modernizácia v železničnej doprave

    V železničnej osobnej doprave bol s prispením fondov EÚ zmodernizovaný už takmer celý vozidlový park v regionálnej a prímestskej doprave.

    „Modernizovali sme električkovú a trolejbusovú infraštruktúru v mestách Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, v týchto krajských sídlach premávajú tiež moderné električky, či trolejbusy,“ vymenovala Denisa Žiláková. Jedným z hlavných projektov v tejto oblasti podľa nej bola modernizácia a zavedenie električkovej dopravy cez bratislavský Starý most do Petržalky.

    „Ministerstvo dopravy sa neorientuje len výlučne na eurofondy. Pripravujeme viaceré PPP projekty na cestné, či železničné projekty, ktoré v blízkej budúcnosti predstavíme,“ dodala pre SITA Denisa Žiláková.

    Ďalšie rekonštrukcie

    Napriek investovaným miliardám z eurofondov, ale aj stovkám miliónov eur z domácich zdrojov v rámci ich spolufinancovania či samostatného financovania iba z národného rozpočtu naďalej nie je dobudovaná základná diaľničná a rýchlostná cestná sieť zo západu na východ alebo z juhu na sever Slovenska.

    Po viac ako 30 rokoch samostatnosti a 20 rokoch členstva SR v EÚ na modernizáciu ešte čakajú mnohé ďalšie cesty I. triedy aj dlhodobo zanedbávané mosty. Platí to aj pre časť hlavného domáceho železničného koridoru od Žiliny do Košíc a k hraniciam s Ukrajinou, ako aj južnú železničnú trasu z hlavného mesta na Zvolen a do Košíc.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Denisa Žiláková
    Firmy a inštitúcie: Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR