Ministerstvo dopravy a výstavby SR aktualizovalo metodický pokyn, vďaka ktorému môžu stavbári žiadať o navýšenie cien pri rozostavaných stavbách.
Prvú verziu zverejnil rezort ešte pre letom, na novej spolupracovali odborníci z Inštitútu dopravnej politiky, Úradu vlády SR, Štatistického úradu SR či Útvaru hodnoty za peniaze aj so Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a zástupcami stavebných firiem. Ministerstvo dopravy o tom informovalo v pondelok v tlačovej správe.
Zdražovanie stavebného materiálu
„Po konzultáciách so zástupcami stavebného sektora sme sa rozhodli aktualizovať náš metodický pokyn. Nová verzia lepšie reaguje na to, aké materiály sa na stavbách najčastejšie používajú a takisto lepšie odráža nárast cien jednotlivých materiálov,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina).
Ministerstvo už dokument zverejnilo na svojom webe. Stavbári majú k dispozícii predpripravený automatizovaný súbor, ktorý im pomôže s výpočtom hodnoty navýšenia cien jednotlivých stavebných materiálov.
„Veríme, že tento metodický pokyn, aj predpripravený súbor, zjednodušia a urýchlia výpočty navýšení a tým dopomôžu k stabilizácii situácie na stavebnom trhu a k pokračovaniu výstavby,“ uviedol analytik Inštitútu dopravnej politiky Anton Preťo.
„Celý výpočet je postavený na verejne dostupných dátach Štatistického úradu SR o cenách stavebných materiálov,“ dodal.
Stavbári dokončia rozbehnuté stavby
Stavbári už vydanie aktualizovaného metodického pokynu privítali. „Investorom dáva do ruky nástroj, ako rozbehnuté stavby dokončiť,“ uviedol v závere minulého týždňa pre agentúru SITA prezident ZSPS Pavol Kováčik.
Materiál je síce záväzný len pre stavby v rámci rezortu dopravy, ale verí, že ho využijú všetci verejní obstarávatelia na Slovensku, ktorí majú rozostavané stavby.
„Aplikácia metodického pokynu im pomôže vyriešiť aktuálne dopady cien pre ekonomiku, v mnohých prípadoch aj prežitie firiem a predovšetkým udržať zamestnanosť,“ očakáva Kováčik.
„Skutočnosť, že sa podarilo optimalizovať parametre metodického pokynu až na druhý pokus len svedčí o tom, že v zdanlivo jednoduchom dokumente nebolo ľahké vyvážiť a optimalizovať všetky vstupujúce vplyvy,“ poznamenal prezident ZSPS.