Na príprave výstavby obchvatu Kežmarku sa aj naďalej pracuje. Podľa ministra dopravy SR Jozefa Ráža je už pre obchvat hotová projektová dokumentácia a nasledovať bude proces stavebného povolenia.
Informoval o tom počas pondelkovej návštevy Kežmarku pri príležitosti spustenia projektu rekonštrukcie tamojšej historickej budovy železničnej stanice. O jeho výstavbe sa hovorí už niekoľko rokov, stáť bude niekoľko desiatok miliónov eur. Kežmarku a okolitým obciam má pomôcť s preťaženou dopravou.
Vybudovaný v dvoch úsekoch
Generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest (SSC) Norbert Polievka ešte vlani v decembri v Kežmarku v súvislosti s plánovanou preložkou cesty I/66 uviedol, že investícia má vysokú prioritu. Stavbu podľa jeho slov odobril aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).
Historická železničná stanica v Kežmarku sa dočká obnovy, budovu zrekonštruujú za takmer dva milióny eur (video+foto)
Obchvat s dĺžkou viac ako 10 kilometrov má byť vybudovaný v dvoch úsekoch, od Veľkej Lomnice po Huncovce a od Huncoviec po Kežmarok. Cieľom výstavby je odkloniť dopravu mimo zastavané časti spomínaných obcí a mesta. Kežmarkom denne prechádza viac ako 20-tisíc vozidiel, je spojnicou s Poľskom, Starou Ľubovňou aj Vysokými Tatrami.
Druhá etapa preložky cesty I/66 Poprad – Kežmarok
Plánovaná výstavba má byť druhou etapou preložky cesty I/66 Poprad – Kežmarok, prvá bola v minulosti zrealizovaná po odbočku do obce Mlynica. S vypracovaním dokumentácie pre oba vyššie uvedené úseky sa začalo v roku 2022. Išiel na ňu takmer 1 milión eur.
Vlaky pri Kežmarku nahrádzajú autobusy, obmedzenie pre výluky potrvá niekoľko hodín
Pôvodne mala byť súčasťou druhej etapy výstavby aj okružná križovatka pred čerpacou stanicou pred Veľkou Lomnicou. Z dôvodu dodržania časového plánu a technologických postupov napokon výstavbu križovatky previedla SSC na Správu a údržbu ciest PSK, ktorá v danej časti pripravuje výstavbu obchvatu Lomnice, no v smere na Tatry.