O obchvate Kežmarku sa hovorí už viac než pätnásť rokov a jeho cena sa zatiaľ navyšuje. Termín výstavby známy nie je

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba cesty, stavba
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská správa ciest (SSC) pre obchvat cesty v úseku I/66 Huncovce – Kežmarok naďalej spracováva dokumentácie na stavebné povolenie. Potvrdila to pre agentúru SITA jej hovorkyňa Jana Lukáčová. Obe časti si vyžadujú spolu 201 miliónov eur, pričom podľa jej slov ide zatiaľ len o predpokladané investície.

O obchvate sa pritom hovorí viac ako pätnásť rokov, ešte v roku 2013 predstavovali náklady na výstavbu približne 132 miliónov eur. Ako termín výstavby sa vtedy skloňoval rok 2017, realizácia mala podľa vtedajších informácií trvať tri roky. V súčasnosti však žiadne konkrétne termíny nie sú známe, Slovenská správa ciest to odôvodňuje náročnosťou procesov.

Plánovaná výstavba bude druhou etapou preložky cesty I/66 Poprad – Kežmarok, prvá bola v minulosti zrealizovaná po odbočku do obce Mlynica v okrese Poprad. Cieľom je odklonenie dopravy mimo zastavané časti obcí Veľká Lomnica a Huncovce, ako aj mesta Kežmarok.

Veľa premenných

Denne ním podľa samosprávy prechádza viac ako 20-tisíc vozidiel, je spojnicou s Poľskom, Starou Ľubovňou aj Vysokými Tatrami. Kežmarčania už v roku 2018 pochodovali za postavenie obchvatu a blokovali Michalskú ulicu, keď im došla trpezlivosť. Hovorili vtedy o neúnosnej situácii.

Slovenská správa ciest mala v roku 2022 ukončené verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu v dvoch úsekoch, Veľká Lomnica – Huncovce a Huncovce – Kežmarok v celkovej hodnote takmer 991-tisíc eur. Vlani ju finalizovala.

„Slovenská správa ciest potrebuje najprv zabezpečiť kompletnú majetkovo-právnu prípravu vrátane vyvlastňovacích konaní, vyňatí pozemkov z lesného a poľnohospodárskeho pôdneho fondu, zabezpečenia súhlasov a rozhodnutí, napríklad výrub drevín rastúcich mimo les, výrub brehových porastov, výnimky z chránených území, vodoprávne konanie a stavebné povolenie. Následne môžeme pristúpiť k vypracovaniu dokumentácie na ponuku, ktorej súčasťou je dokumentácia na realizáciu stavby,“ vysvetlila v januári hovorkyňa Lukáčová.

Po skompletizovaní potrebnej dokumentácie bude podľa jej slov vyhlásené verejné obstarávanie stavebných prác. „Vzhľadom na náročnosť procesov a „veľa premenných“ v nich nie je možné v súčasnosti špecifikovať konkrétne termíny,“ dodala.

Investícia vysokej priority

Generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest (SSC) Norbert Polievka ešte v decembri 2023 v Kežmarku v súvislosti s plánovanou preložkou cesty I/66 uviedol, že investícia má vysokú prioritu. Stavbu podľa jeho slov odobril aj Útvar hodnoty za peniaze.

Zatiaľ len predpokladaný náklad predstavuje 201 miliónov eur. „Z toho, napríklad, na majetkovoprávne vysporiadanie je potrebných 25 miliónov eur, na prípravu 1,6 milióna, na stavebné práce 175 miliónov eur. Podotýkame, že ide len o predpokladané investície,“ konkretizovala hovorkyňa SSC.

Pôvodne mala byť súčasťou druhej etapy výstavby aj okružná križovatka pred čerpacou stanicou pred Veľkou Lomnicou. Z dôvodu dodržania časového plánu a technologických postupov napokon výstavbu križovatky previedla SSC na Správu a údržbu ciest PSK, ktorá v danej časti pripravuje výstavbu obchvatu Lomnice, no v smere na Tatry.

Dvojpruh bude stačiť

Obchvat cesty I/66 je riešený v rámci spomínaných dvoch úsekov Veľká Lomnica – Huncovce a Huncovce – Kežmarok. „Prvý úsek je celý plánovaný ako štvorpruhová komunikácia. Druhý úsek je plánovaný ako dvojpruhová komunikácia, okrem jeho začiatku v dĺžke približne 500 metrov, ktorý súvisí s mostným objektom v križovatke a prepojením s prvým úsekom,“ vysvetlila Lukáčová. Celková plánovaná dĺžka bude približne 12 kilometrov.

„Dopravné údaje, prognóza a dopravný model potvrdzujú skutočnosť, že pre obchvat v úseku mesta Kežmarok je postačujúci dvojpruh, keďže mesto Kežmarok je ako okresné mesto silný zdroj a cieľ dopravy. To znamená, že podstatná časť automobilovej dopravy vychádza a končí v meste Kežmarok. Preto sa predpokladá v tomto úseku menej vozidiel, ktoré by využili obchvat mesta,“ doplnila hovorkyňa. Dodala, že podľa štúdie realizovateľnosti odľahčí obchvat mesto o šesťtisíc vozidiel denne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana LukáčováNorbert Polievka
Firmy a inštitúcie SSC Slovenská správa ciest