Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) je pripravené rokovať so zástupcami Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Upozorňuje však, že v žiadnom prípade nebude súhlasiť s jednou z jej dvoch hlavných požiadaviek, týkajúcej sa pozastavenia výberu mýta.
Hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká pre agentúru SITA v sobotu uviedla, že v prípade zrušenia výberu mýta by zahraniční cestní dopravcovia mohli bezplatne využívať spoplatnené diaľnice, rýchlostné cesty a cesty prvej triedy.
Mýtny systém by padol
Jednostranné vypovedanie zmluvy o prevádzke mýtneho systému so spoločnosťou SkyToll, a. s., zas podľa nej nie je možné, pretože dôsledkom toho by bola súdna žaloba proti štátu.
Polícia vyzýva štrajkujúcich autodopravcov, aby neblokovali cestnú premávku
„Ministerstvo dopravy je ochotné ďalej rokovať, v pondelok by sme si mali dohodnúť termín stretnutia,“ poznamenala Ducká. Je možné, že rokovanie by sa mohlo uskutočniť už v pondelok 13. januára. Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) už skôr vyhlásil, že pozastavenie výberu mýta nepripadá do úvahy, pretože mýtny systém by padol.
UNAS od utorka 7. januára pokračuje v celoštátnej protestnej akcii proti podmienkam podnikania v cestnej doprave. Neuspel totiž s ani jednou zo svojich dvoch požiadaviek, a to zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta do vyriešenia záverov správy Najvyššieho kontrolného úradu SR o prevádzke elektronického mýtneho systému.
Podporili kolegov
S požiadavkou na zníženie tejto dane o polovicu najnovšie súhlasilo Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia. Na sobotnom stretnutí v Banskej Bystrici zároveň podporilo štrajk kolegov z UNAS a vyhlásilo štrajkovú pohotovosť.
Ministerstvo financií SR predtým označilo požiadavku UNAS na zníženie dane z motorových vozidiel o polovicu za nereálnu aj preto, že by to znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu o 35 miliónov až 40 miliónov eur a tohtoročný štátny rozpočet je už uzavretý.
Autodopravcovia sa dohodli na kompromise, vstupujú do výstražného štrajku
Na základe rokovania s ČESMAD Slovakia tento týždeň však minister financií Ladislav Kamenický ponúkol zníženie tejto dane pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 %, čo by stálo zhruba 9 až 10 miliónov eur.
Tieto návrhy spolu so zrušením zdaňovania vreckového vodičov pri pracovných cestách je však podľa neho ešte podmienené dohodou v koalícii a súhlasom Národnej rady SR na schôdzi zvolanej na 21. januára.