Dopravcovia sa obávajú výrazného nárastu mýtnych poplatkov, ale aj zlého stavu verejných financií a konkurencieschopnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mýto, peniaze, diaľnica
Foto: koláž SITA, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia vníma citlivo blížiaci sa koniec transpozičnej lehoty smernice Eurovignette, ktorej zavedením sa predpokladá výrazný nárast mýtnych poplatkov.

V Nemecku je pri niektorých sadzbách navýšenie až 80 %. Ako združenie vo štvrtok informovalo, na Slovensku považuje za neprijateľné rozšírenie spoplatnenia cestnej siete a zavedenie bodového systému aj pre profesionálnych vodičov.

Zlý stav verejných financií

Rovnako citlivo združenie vníma zlý stav verejných financií a očakávané konsolidačné aktivity, ktoré môžu zasiahnuť podnikateľský sektor vo forme vyšších daní, poplatkov, či naopak znížených subvencií a podpôr zo strany štátu,“ uviedol prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský.

Vzhľadom na stav dopravného sektora nie je podľa neho možné očakávať, že by podnikatelia dokázali uvedené nárasty absorbovať a ostane im jediná možnosť, a to preniesť ich do ceny služieb a prepravovaných tovarov, čo v konečnom dôsledku opäť zrýchli infláciu a spomalí ekonomický rast.

Dialóg novej vlády s dopravcami

Doprava a logistika predstavuje 5,9 % slovenského HDP, avšak ovplyvňuje prakticky celé hospodárstvo, keďže od dopravy závisí fungovanie priemyslu, zásobovanie firiem i obchodov, ktoré zabezpečujú základné životné potreby,“ poznamenal Piešťanský.

Dialóg novej vlády s dopravcami bude absolútne kľúčový a iba pragmatický a dobre premyslený prístup k jednotlivým opatreniam vie zabrániť opätovným tlakom na rast inflácie a celkovým dopadom na slovenské hospodárstvo,“ dodal.

Združenie ČESMAD Slovakia rokovalo pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami s väčšinou demokratických politických strán, ktoré podľa prieskumov mali šancu uspieť a získať zastúpenie v Národnej rade SR. Opakovane ich informovalo, že slovenským dopravcom pomôže najmä vyrovnanie daňového a odvodového zaťaženia s konkurenčnými štátmi, najmä v rámci V4, ako aj efektívny dohľad nad trhom a zamedzenie zneužívania pravidiel hlavne zahraničnými firmami, ktoré potom vedia nekalo konkurovať slovenským dopravcom. Takisto očakávajú pomoc slovenským firmám, obdobne ako iné krajiny pomáhajú svojim domácim dopravcom, a vyhnutie sa akýmkoľvek nárastom nákladov a pridávaniu byrokratickej záťaže dopravcom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Piešťanský
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcov