Elektronický výber mýta dosiahol v auguste takmer 20 miliónov eur, najväčší podiel tvoria peniaze za užívanie diaľnic

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mýto, peniaze, diaľnica
Foto: koláž SITA, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Elektronický výber mýta pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) v auguste predstavoval 19,9 milióna eur. Ide o takmer rovnaký výsledok ako v tom istom mesiaci minulého roka.

Stagnácia

Celkové výnosy z mýta od začiatku tohto roka do konca augusta sa priblížili k objemu 160 miliónov eur, čo znamená medziročný pokles približne o 1 percento. Spoločnosť SkyToll o tom vo štvrtok informovala s tým, že výška vybraného mýta stagnuje na Slovensku veľmi podobne ako v Českej republike.

Dňom s najvyšším výberom mýta v predošlom mesiaci bol, rovnako ako vlani, 30. august s takmer 996- tisíc eurami. Výnosy z mýta za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v auguste dosiahli 13,9 milióna eur, teda takmer 70 percent z celkovej sumy. Zvyšok uhradili cestní dopravcovia za využitie vymedzených úsekov ciest I. triedy – na súbežných úsekoch 759 tisíc eur, na nesúbežných úsekoch 5,2 milióna eur. Vozidlá registrované v zahraničí mali na celkovom výbere mýta podiel 49,6 percenta.

Viac ako 37-tisíc vozidiel denne

Od začiatku roka získalo nárok na zľavu z ceny mýta 27 760 vozidiel, z nich 20 247 zo Slovenska. Celková zľava poskytnutá prevádzkovateľom vozidiel od začiatku roka presiahla 1,86 milióna eur, z toho viac ako 86 % dopravcom zo Slovenska. Ku koncu augusta bolo v elektronickom mýtnom systéme zaregistrovaných 326 133 vozidiel.

Vozidlá zo zahraničia sa na celkovom počte palubných jednotiek podieľali 77,6 percentami. V auguste využívalo vymedzené úseky ciest a diaľnic v priemere 37 105 vozidiel denne, zatiaľ čo v júli to bolo 35 900 vozidiel denne. Mobilné jednotky vynucovania riešili v uplynulom mesiaci na vymedzených úsekoch ciest 256 prípadov porušenia zákona o výbere mýta, od vodičov vozidiel vybrali na doplatkoch 2 920 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťSkyToll