BRATISLAVA 3. septembra (SITA) – Zastúpenie slovenských spoločností v rebríčku päťsto firiem s najvyššími tržbami v regióne strednej a východnej Európy (SVE) medziročne kleslo z 31 na 29.
Najlepšie sa v hodnotení umiestnila automobilka Volkswagen, ktorá obsadila 14. miesto, rafinéria Slovnaft skončila na 23. mieste.
Ako ďalej vyplýva z výsledkov rebríčka CE Top 500 spoločnosti Deloitte, v prvej päťdesiatke firiem s najvyššími tržbami v regióne sa umiestnili ešte ďalšie tri slovenské spoločnosti.
Najväčšie firmy v regióne SVE zaznamenali medziročne pokles výnosov o 3,3 %. Celkové výnosy slovenských firiem v rebríčku napriek strate dvoch spoločností vzrástli o 6,8 % na 44 mld. eur, čo je pod priemerom celkových tržieb v regióne vo výške 730 mld. eur. Priemerný čistý zisk podnikov pritom v minulom roku medziročne klesol o 10 percent.
Automobilka Volkswagen si udržala prvé miesto
„Väčšina firiem pokračovala v optimalizovaní nákladov, čo sa prejavilo v priemernom počte zamestnancov. Ten klesol tiež o vyše desatinu – zo 7 400 v roku 2011 na vlaňajších 6 600,“ uviedol prezident spoločnosti Deloitte Slovensko Vladimír Masár.
Automobilka Volkswagen Slovakia, ktorá si udržala prvé miesto medzi slovenskými firmami, pričom medziročne zvýšila tržby o 27 % na 6,6 mld. eur. Za týmto rastom stojí zvýšený objem produkcie v bratislavskom závode z 210 tis. na takmer 420 tis. automobilov.
Druhou slovenskou spoločnosťou v rebríčku s tržbami viac ako 4,7 mld. eur je bratislavská rafinéria Slovnaft. Spoločnosti sa medziročne znížili tržby, za čím stojí nižší objem spracovanej ropy v bratislavskom závode o desatinu z dôvodu generálnych revízií výrobných jednotiek.
Tretie miesto si udržala Kia Motors Slovakia s tržbami 3,9 mld. eur, čo predstavovalo takmer 20-percentný medziročný rast.
Najvýraznejší pokles mal SPP
Najvýraznejší medziročný pokles tržieb zo slovenských firiem uvedených v rebríčku zaznamenal Slovenský plynárenský priemysel, keď klesol o 13,5 % na približne 2,7 mld. eur a približne o pätinu sa spoločnosti znížil aj zisk.
Pod nepriaznivý vývoj sa podpísalo zavedenie špeciálneho odvodu pre regulované odvetvia, rozšírenie pôsobnosti zákona o regulácii aj na malé podniky či postupné zvyšovanie konkurencie v oblasti plynárenstva.
Medzi firmy s najväčšími tržbami v regióne SVE sa zaradili poľský PKN Orlen, maďarský MOL a česká Škoda. Štvrté a piate miesto obsadili ukrajinské spoločnosti Metinvest a Naftogaz.
Najväčšie zastúpenie v rebríčku má už dlhoročne Poľsko, a to celkovo 166 firiem, za ním nasleduje Česká republika, ktorá má 86 firiem a tretie Maďarsko má v rebríčku 62 firiem.