Indická škola City Montessori začínala v roku 1959 s piatimi žiakmi. Dnes sa za jej múrmi vzdeláva 45-tisíc žiakov a oficiálne sa zaradila k najväčším školám na svete. City Montessori leží v meste Lucknow. Navštevujú ju žiaci vo veku od troch do 17 rokov, ktorí musia nosiť jednotné uniformy.
Škola bola zapísaná do Guinnessovej knihy rekordov už v roku 2005, kedy s počtom žiakom 29 212 prekonala rekord konkurencie na Filipínach o takmer 10-tisíc žiakov. Budova zahŕňa tisíc tried a 3700 počítačov. O vzdelanie detí sa stará 2500-členný tím učiteľov vrátane zakladateľa školy Bhartiho Gándího.
Aj napriek rekordným zápisom však Gándhí vie, že viac ako na číslach záleží na niečom inom. „Ocenenie pre mňa veľa znamená a je povzbudivé, ale na veľkosti nezáleží. Dôležité je, že naši žiaci dokážu podávať neobvyklé výsledky,“ uviedol zakladateľ školy, ktorý sa ešte aj v 75 rokoch aktívne podieľa na vzdelávaní žiakov.
Škola, ktorú pred vyše polstoročím uviedli do života za 300 rupií (necelých 5 eur), medzitým vychovala už mnoho žiakov, z ktorých sú úspešní bankári, indickí diplomati, chirurgovia, vedci i harvardskí profesori. Filozofia školy sa však za celé obdobie nezmenila: „Dobré vzdelanie je také, ktoré z človeka urobí dobrého člena rodiny, spoločnosti a kozmopolitného sveta.“
Štát školu nepodporuje, a tak jej návštevníci platia školné tisíc rupií mesačne. Škola má veľmi dobré referencie a je známa aj svojou vyučovacou metódou, ktorá žiakov stavia pred nové výzvy a súťaže. „Kto sa nesnaží, zostane len jeden z tisíca,“ hovorí Gándhí. V najväčšej škole sveta to platí dvojnásobne.
www.welt.de