Nadradení ľudia si myslia, že sú viac ako ostatní. Odborníčka na reč tela radí, ako ich spoznať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nadradenosť
Front view of two angry businesspeople using computers disputing at workplace and looking sideways each other with envy www.thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nadradenosť je pocit alebo subjektívne presvedčenie, že človek je v nejakej oblasti lepší, dôležitejší alebo hodnotnejší než ostatní. Pre agentúru SITA to uviedla vysokoškolská pedagogička a mediálna a komunikačná trénerka Oľga Škvareninová.

Ako priblížila, pocit nadradenosti môže byť výsledkom prehnanej sebadôvery. Niekedy je však, naopak, kompenzáciou nízkeho sebavedomia, keď prejavmi nadradenosti ľudia skrývajú pocity menejcennosti.

Často spôsobuje konflikty, izoláciu či problémy v medziľudských vzťahoch. V každodenných situáciách sa nadradenosť prejavuje ako arogancia, pohŕdanie, neochota priznať si chybu, ignorovanie názorov iných, podceňovanie, znevažovanie, neprimerané kontrolovanie ostatných, snaha zviditeľniť sa za každú cenu,“ vymenovala odborníčka.

Ako sa prejavuje nadradenosť?

Škvareninová upozornila aj na to, že treba odlišovať človeka, ktorý je presvedčený o tom, že je viac ako ostatní, od človeka, ktorý sa takto správa len príležitostne. Vysvetlila, že nadradenosť sa prejavuje buď ako dlhodobé správanie, no môže byť aj momentálne. „Môže byť vyvolané vplyvom aktuálneho podnetu či vplyvom zamestnania,“ doplnila.

Nadradení ľudia sa podľa slov odborníčky často správajú sarkasticky, cynicky, drzo alebo opovržlivo. „Charakteristickým znakom nadradenosti je hlava mierne nachýlená dozadu s napoly zatvorenými očami a mierne ohrnutým nosom,“ uviedla Škvareninová a podotkla, že vďaka tomu vzniklo aj vyjadrenie „ohŕňať nad niekým/niečím nos“.

Dlhý neprerušený pohľad

Expertka na reč tela ďalej spresnila, že ľudia, ktorí si myslia, že sú niečo viac ako ostatní, uplatňujú dlhý pohľad na partnera a nikdy neprerušia očný kontakt ako prví.

Pocit nadradenosti tiež signalizuje nadmerne vzpriamené (až neprirodzené) držanie tela, ignorovanie osobného priestoru iného človeka a zaberanie väčšieho teritória pre seba napr. prostredníctvom rozkročených nôh, rúk založených v bok alebo rozložením materiálov po celom stole,“ spresnila Škvareninová.

Všímajte si palce na rukách

Mediálna a komunikačná trénerka ďalej doplnila, že nadradeného človeka ľahko odhalia aj palce na rukách. Tie podľa jej slov smerujú nahor nielen počas gestikulácie, ale aj pri bežných činnostiach, ako napríklad upravovanie viazanky či prehrabávanie vlasov prstami.

Aj akékoľvek zastrčenie rúk alebo prstov s palcami smerujúcimi von naznačuje nadradenosť. Ide o také gestá, pri ktorých sú ruky zasunuté do vreciek saka alebo nohavíc a palce smerujú von, či prsty zastrčené za fazónou saka s palcami smerujúcimi von. Podobne aj palce zasunuté za opasok nohavíc signalizujú nadradenosť,“ vysvetlila Škvareninová.

Nadradený človek často využíva podľa odborníčky aj zdvihnutú strechu z prstov, ruky za hlavou alebo ukazovanie prstom na iného človeka. Ako priblížila, človek, ktorý chce iným ukázať svoju dôležitosť, sa snaží o to, aby sa ostatní prispôsobili jeho polohe a pohybom tela.

Prejavy u nahnevaných ľudí

V rozhovore zaujíma nesúhlasnú polohu tela, nekopíruje postúru, gestá, mimiku. Táto nekongruentnosť sa prejavuje aj vo verbálnej komunikácii: snaží sa nepoužívať tie slová, ktoré uplatňuje jeho partner,“ doplnila.

Expertka na reč tela ďalej upozornila, že nadradenosť môže byť nielen charakteristickou a permanentnou črtou človeka, ale môže sa prejavovať aj krátkodobo u ľudí, ktorí si vôbec nemyslia, že sú viac ako ostatní.

Zvyčajne sa takto ľudia správajú v situácii, keď sa nedokážu ovládať a vybuchnú,“ spresnila odborníčka a popísala, že vtedy možno pozorovať náhle zmeny v ich postúre – vystrú ramená a chrbát, hlavu držia vzpriamene, ich nos smeruje nahor, robia široké gestá, stoja alebo sedia s nohami ďalej od seba.

Ich správanie začne podfarbovať aj hnev: hlasný hovor prechádza v krik, hlas je vyššie posadený. Takto chcú zaujať prevahu nad partnerom. O chvíľu sa ich momentálne prejavy nadradenosti skončia. Upokoja sa,“ uviedla Škvareninová.

Ako podotkla, je tu vidieť veľký kontrast medzi ich verbálnym a neverbálnym správaním pred výbuchom, počas neho a po ňom. „Človek si zvyčajne uvedomí tieto náhle ruptúry vo svojom konaní a začne sa partnerovi ospravedlňovať za to, že stratil hlavu,“ uzavrela odborníčka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oľga Škvareninová