BRATISLAVA 25. januára – Prečo bazén zastrešiť
„Zakrytie záhradného bazéna posuvným zastrešením prináša hneď niekoľko výhod naraz,“ vysvetľuje odborník na bazénové technológie Jaroslav Pištěk. Steny posuvných zastrešení sú vyrobené z polykarbonátu, ktorý udržuje pod klenbou zastrešenia vodu príjemne teplú. Tento materiál má totiž skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a navyše využíva solárny efekt. „Voda sa ohrieva a súčasne je chránená pred rýchlejším chladnutím. Vďaka tomu môžetebazén využívať aj počas mesiacov mimo hlavnej letnej sezóny,“ hovorí Pištěk zo spoločnosti Mountfield. Druhým dôvodom pre zastrešenie bazéna je ochrana vody pred nečistotami. Vďaka tomu znížite spotrebu bazénovej chémie a navyše ušetríte čas, ktorý by ste museli venovať častejšiemu čisteniu bazéna.
Bazénové zastrešenia je možné dostať v rôznych tvaroch aj veľkostiach. Kto preferuje nenápadné zakrytie, vyberie si nízke vyhotovenie. Kto chce mať pod zastrešením aj priestor pre ležadlo a dokonca pod oblúkom aj chodiť, môže si zvoliť prevedenie asymetrické, širšie a vyššie.
Zastrešiť sa dajú aj nadzemné bazény
Na trhu sa v poslednej dobe objavila zaujímavá novinka – prenosné zastrešenie Azuro. „Ide o prvé zastrešenie, ktoré sa rovnako dobre uplatní pri zastrešení zapusteného aj nadzemného bazénu,“ upozorňuje Jaroslav Pištěk na jednu z predností tohto typu zastrešenia. S tým, že poskytuje podobné výhody ako zastrešenie posuvné. Ochraňuje vodu pred nečistotami a zvyšuje počet dní vhodných na kúpanie. Vodu totiž udržuje o 5 ° až 7 °C teplejšiu, takže sa môžete kúpať až šesť mesiacov v roku. Na rozdiel od posuvného zastrešenia totiž nevyžaduje inštalácia mobilného zastrešenia vôbec žiadnu stavebnú prípravu. K zemi sa spoľahlivo pripevňuje len kotviacimi pätkami. Ak si vyberiete väčšie zastrešenie, získate pod ním aj priestor na posedenie priamo pri bazéne.
A ešte jeden tip. Toto zastrešenie má samonosnú veľmi ľahkú konštrukciu. Pri horšom počasí ho teda ľahko prenesiete a môžete využiť napríklad ako party stan alebo krytú herňu pre deti.
Ďalším spôsobom, ako si rozšíriť využitie bazénu, je inštalácia zariadenia na ohrev bazénovej vody.
Teplá voda vďaka slnku
Pozrime sa najskôr na tú najjednoduchšiu a najlacnejšiu cestu – na využitie solárnej energie. „K dostaniu sú solárne panely určené práve pre záhradné bazény. Sú veľmi účinné a majú nízku hmotnosť. Vďaka jednoduchej konštrukcii sa dajú ľahko a rýchlo inštalovať. A aké veľké by mali byť? Uvediem príklad. Pre ohrev bežných bazénov s približnou hĺbkou 1, 2 metra by sa plocha solárneho panelu mala rovnať asi 60 percentám plochy vodnej hladiny. V spojení s pieskovou filtráciou potom každému zaistí komfortné kúpanie v čistej a pohodovo teplej vode až počas šiestich mesiacov v roku,“ uvádza Jaroslav Pištěk. Kto si potrpí na veľké pohodlie, môže zvoliť solárny ohrev s automatickou reguláciou, ktorá vám ohreje vodu na teplotu, ktorú si dopredu nastavíte.
Kúpanie až do októbra? Nie je problém
Ešte efektívnejším, a teda stále obľúbenejším riešením ohrevu vody v bazéne je inštalácia špeciálneho tepelného čerpadla. Toto dômyselné zariadenie dokáže odoberať z okolitého vzduchu teplo a odovzdávať ho vďaka tepelnému výmenníku priamo do vody. Nezávisle na tom, či hreje slnko alebo je zamračené. Zo vzduchu dokáže vyťažiť viac ako 80 percent tepla a pracuje už od vonkajších teplôt 12 °C až 15 °C. Inými slovami, budete sa môcť kúpať od jari až do októbra! Pri voľbe vhodného typu tepelného čerpadla je pochopiteľne rozhodujúci objem vody, ktorú budete ohrievať. Tepelným čerpadlom aj solárnymi panelmi môžete osadiť ako nový, tak aj už slúžiaci bazén.