Na univerziáde si vybojovali kovy zástupcovia troch športov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
O medailovú zbierku SR na Svetovej univerziáde 2015 v Gwang ču sa zasl
Foto: facebook.com/pages/Katarína-Listopadová

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Slovenskí športovci – vysokoškoláci získali na XXVIII. svetovej univerziáde v Gwang-ču v Juhokórejskej republike dve strieborné a dve bronzové medaily, vďaka čomu v silnej konkurencii 143 krajín obsadili 46. priečku.

Medaily získali zástupcovia troch športov

O cenné kovy sa zaslúžili zástupcovia troch športov. Na medailové stupne dvakrát vystúpili športoví strelci (Filip Marinov získal striebro v trape jednotlivcov a bronz si vybojovalo družstvo v tímovej súťaži trapistov), raz atléti (2. miesto Matúš Bubeník vo výške) a raz plavci (3. miesto Katarína Listopadová na 100 m motýlik). Najúspešnejším členom slovenskej výpravy v Gwang-ču bol 20-ročný Filip Marinov, ktorý získal striebro v trape jednotlivcov a mal leví podiel aj na bronzovom úspechu družstva trapistov. O ten sa zaslúžili aj jeho kolegovia z tímu Július Vass a Matúš Dudo.

„Nečakal som, že na Svetovej univerziáde získam dve medaily. Takýto výrazný úspech je pre mňa veľkým povzbudením do ďalšieho tréningu. Je to prísľub do budúcnosti, aby som sa o dva roky pokúsil zabojovať aj o zlato a minimálne zopakoval s tímom bronz v súťaži družstiev,“ uviedol Filip Marinov po návrate z dejiska SU 2015.

Jeho kolega Matúš Dudo pri objasňovaní čerstvého úspechu na kórejskej strelnici zdôraznil výbornú partiu, ktorá bola základom nielen pre zisk kolektívneho bronzu, ale aj medailovej radosti v individuálnej súťaži. „Máme to už odskúšané. Ak sa nám podarí bez problémov fungovať ako tímu, dobrá klíma medzi nami sa odrazí aj na výsledkoch v súťaži jednotlivcov. Teraz na Svetovej univerziáde to tak fungovalo,“ pripomenul Marinovov rovesník Matúš Dudo.

Výškar Matúš Bubeník až posledným pokusom Rusa Cyplakova prišiel o zlato zo Svetovej univerziády 2015. „Pri jeho pokuse som sa postavil bokom, aby som dobre videl. A v duchu, aj keď priznávam, že to nie je športové, som si želal, aby výšku 231 neskočil,“ priznal Bubeník a pokračoval: „Samozrejme, vedel som, že Cyplakov 231 cm prekoná, veď tento rok už trikrát skočil cez 230. A navyše, je to tohtoročný halový majster Európy z Prahy. Aj striebro v tejto konkurencii a v tejto súťaži je však vzácne. Výkon 228 je môj osobný rekord na otvorenom štadióne. Veľmi ma potešil. Je to dobrý signál smerom k svetovému šampionátu, ktorý bude onedlho v Pekingu. Práve na MS v Číne teraz s trénerom Tonom časujeme formu. Tam by som opäť mal podľa všetkého atakovať latku vo výške nad 230 cm.“

Najčastejšie sa predstavili šprintérky

Najčastejšie sa v súťažiach SU 2015 predstavili šprintérky Alexandra Bezeková, ktorá absolvovala spolu so štafetou 4 x 100 m až sedem štartov a Iveta Putalová, tá bola v akcii päťkrát. Obidve sa zaslúžili o cenné 5. miesto štafety na 4 x 100 metrov (spolu s Luciou Slaničkovou a Lenkou Kršákovou), navyše obe sa prebojovali aj do finále svojej disciplíny. Bezeková v behu na 100 m, Putalová na 400 m.

Zverenkyňa trénera Marcela Lopuchovského zaujala opäť osobným rekordom (52,18) na veľkom podujatí a atakovala slovenský rekord na 400 metrov (51.98), ktorý je platný už takmer 41 rokov. Iba 18 stotín jej chýbalo k splneniu limitu na MS 2015 v Pekingu a na OH 2916 v Riu de Janeiro. „Po skončení finále som bola sklamaná. Na štart som nastupovala s boľavým pravým lýtkom, no nechcem sa naň vyhovárať. Chcela som medailu. Škoda, že som nezačala prvú stovku odvážnejšie a rýchlejšie, mohla som mať limit i rekord. Tak málo k tomu chýbalo,“ neskrývala 27-ročná Bratislavčanka svoje sklamanie.

„Päť dní som strávila na štadióne, išla som z pretekov na preteky. Ak by som sa vrátila s limitom i rekordom, bolo by to ešte krajšie. Vo finále som si verila, súperky som detailne neštudovala, no mohla som urobiť lepší výsledok ako 5. miesto,“ opísala svoje účinkovanie Iveta Putalová.

Šéf SAUŠ vyzdvihol výkony športovcov

Najmä výkony strelcov, atlétov a plavcov vysoko vyzdvihol aj predseda Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Július Dubovský, ktorý sa zástupcom úspešných športov poďakoval za odvahu, nasadenie a bojovnosť, ktorú predviedli v Kórejskej republike. Šéf SAUŠ neobišiel ani tému obáv z nebezpečného ochorenia MERS, ktoré niekoľkých športovcov odradilo od účasti na tomto vrcholnom podujatí akademikov.

„Ako vedenie výpravy sme neboli v jednoduchej situácii, keď nám rodičia športovcov pred odchodom telefonovali, či si zoberieme na zodpovednosť zdravie ich detí, či pre úspešnú reprezentáciu krajiny neriskujeme ich zdravie. Preto si všetci vysoko ceníme nasadenie a výkony tých, ktorí napriek týmto obavám odviedli vo svojich súťažiach naozaj stopercentný výkon.“

Dubovský priznal, že obavy do slovenskej misie vniesli najmä českí kolegovia, ktorí neodporučili športovcom cestovať do Kórejskej republiky. Práve družstvo českých hádzanárov bolo jediné, ktoré sa na poslednú chvíľu z turnaja odhlásilo. Panika, ktorú tento krok spôsobil, sa podpísala aj pod oklieštenú výpravu slovenských hádzanárok, ktoré ako jediné reprezentovali SR v kolektívnom športe. Ich účinkovanie na turnaji SU 2015 bolo pre Júliusa Dubovského najväčším sklamaním. Tréner Dušan Poloz namiesto kompaktného tímu mal na Svetovej univerziáde iba 12-členné torzo družstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra BezekováIveta PutalováKatarína ListopadováMatúš Bubeník