Na Slovensku začína pátranie po pracovnom raji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.123rf.com

„Práca by mala byť hlavne zábavou. Máme len jeden život. Tretinu nášho života tvorí práca. Ak nemáte radi svoju prácu, váš život sa stane peklom.“ Týmto citátom z pera Ingvara Kamprada, zakladateľa švédskej firmy IKEA, sa začal seminár o novom kľúči k úspechu v práci – o šťastných zamestnancoch. V týchto dňoch sa na Slovensku spúšťa jedinečný projekt s názvom Happy Company, ktorý si za cieľ kladie mapovanie šťastia zamestnancov v slovenských firmách. Pretože len pocit zmysluplnosti práce zamestnancov dáva ľuďom elán tvoriť, zlepšovať, pracovať so zanietením a nachádzať sebarealizáciu. Projekt bude zavŕšený udelením Happy Company Award. Získa ju spoločnosť, ktorá vytvára skvelé miesto pre prácu, ktorá má silné pracoviská, šťastných zamestnancov realizujúcich svoj potenciál a veľký predpoklad excelovať.  

Bez názvu
Foto: www.flickr.com

Jedným z hlavných cieľov projektu je ukázať firmám, ako šťastie zamestnancov zvyšuje ich profitabilitu a zároveň ukázať zamestnancom, ako sami môžu zvyšovať mieru svojho šťastia v práci. Práve týmto témam bola venovaná aj prednáška dánskeho experta na šťastie v práci Alexandra Kjerulfa, ktorá sa vo štvrtok uskutočnila v bratislavskom hoteli Devín.

Alexander Kjerulf: Šťastná „hodinka“ je od 9 do 5

Mladý Dán odmieta nezmyselné názvy pracovných pozícií, skrývanie výplatných pások a nadčasy sú podľa neho veľkým omylom, lebo znamenajú jediné – pracovať dlhšie rovná sa urobiť toho menej. Na konte má niekoľko kníh, no tá najnovšia vystihuje jeho postoj najlepšie – Happy hour is 9 to 5. Happy hour teda nie je hodinka, kedy v obľúbenom podniku dostanete dva drinky za cenu jedného. Je to čas, ktorý strávite v práci. A ak to tak nie je, treba s tým niečo urobiť. „Šťastie v práci nie je niečo, čo si o svojej práci myslíte, nie je to o plate ani o tom, že prácu máte za rohom domu a budúci rok možno budete povýšení. Šťastie v práci je o tom, ako sa cítite. Keď sa v pondelok ráno zobudíte, poviete si, ‚áno, je pondelok‘ alebo je to skôr ‚ó môj Bože, znovu celý týždeň predo mnou‘?“

Kľúč ku šťastiu v práci

Bez názvu
Foto: www.danzigerplans.com

Podľa názoru dánskeho spíkra a konzultanta Alexandra Kjerulfa, ktorý pomohol organizáciám ako IBM, LEGO, HP či Hilton dostať sa k nálepke silných pracovísk a šťastných firiem, všetci ľudia môžu byť šťastní v práci. Nie sú to len lídri veľkých firiem, ktorí zarábajú ťažké milióny, ale aj vodiči autobusov, robotníci či učitelia. Ako príklad uviedol nezvyčajnú americkú firmu Poopbutler, ktorá sa zaoberá čistením priestorov od psích výkalov. Na ich webovej stránke nájdete počítadlo odstránených „jednotiek“ a firma zároveň tvrdí: „Áno, odstraňujeme výkaly, ale sme v tom najlepší.“

V čom teda spočíva šťastie zamestnancov? „Sú to na jednej strane výsledky, ktoré vás uisťujú, že ste dobrí v tom, čo robíte a v piatok môžete odísť z práce a byť hrdí na to, čo ste urobili za celý týždeň. Veľa manažérov si myslí, že ľudí treba do výsledkov dotlačiť, ale to nie je pravda. Ľudia zbožňujú výsledky, zbožňujú, keď môžu veci vylepšovať. Dôležité je, aby tieto výsledky boli zmysluplné pre jednotlivca.“ Práve preto odporúča vytvoriť v každej firme kultúru chvály a uznania. Niekedy stačí aj jednoduché potľapkanie či email s vetou, „si dobrý“. Nezáleží na tom ako chválime, stačí to urobiť. Za druhú najdôležitejšiu vec, ktorá robí zamestnancov šťastných, považuje dobré vzťahy. „Na vytvorenie dobrej atmosféry stačí rešpekt a dobrá komunikácia. Spolupracovníkov si nevyberáte tak ako priateľov. To, že nie ste najlepšími priateľmi ale neznamená, že nemôžete pracovať v príjemnej atmosfére.“

Bez názvu
Foto: www.interviewstrategies.com

Začarovaný kruh a rovnováha

Podľa slov Alexandra Kjerulfa väčšina firiem zlyháva, lebo sa sústreďuje iba na jednu vec – výsledky. Úspech však podľa dánskeho experta na šťastie v práci spočíva v rovnakom rozdelení pozornosti na výsledky a vzťahy. A to je jeho odkaz pre slovenské firmy. „Je to banálne, je to hlúpe a je to jednoduché, a práve preto to funguje,“ dodáva Alexander na margo základných vecí, akými je pozdrav s pohľadom do očí, otázka, ako sa darí či potľapkanie po pleci, ktoré sa dajú aplikovať každý jeden deň. „Väčšina firiem sa zameriava len na výsledky. Ak sa však sústredíte na výsledky, zabúdate na dobré vzťahy. Ak sú vzťahy na pracovisku zlé, zamestnanci sú nešťastní. Ak sú zamestnanci nešťastní, dostanete zlé výsledky,“ opisuje iróniu začarovaného kruhu.

Vysoké platy, bonusy, povýšenia, istota práci – to všetko sú veci, na ktorých záleží, ale šťastnými vás vraj neurobia. Výskumy potvrdili, že v celom našom živote strávime najviac času spánkom. Na druhom mieste sa ocitla práca a na treťom televízia. „Keď pracujeme na plný úväzok, v práci strávime viac času než s našou rodinou, priateľmi či realizovaním našich koníčkov dokopy. Takže keď už venujeme toľko energii jednej veci, malo by to byť niečo, čo nás robí šťastnými, čo nám dodáva energiu. A ak to tak nie je, tak márnite obrovské množstvo času.“

Bez názvu
Foto: www.uwsp.edu

Rozhodni sa, vyjadri sa, konaj

Pocity sú nákazlivé a inak to nie je ani so šťastím či nešťastím. Alexandre Kjerulf na záver dodal, že šťastie v práci je pozvánka, nie donútenie. A čo je ešte dôležitejšie: „Vaše šťastie v práci je vašou zodpovednosťou.“ Aj napriek tomu, že na nás vplývajú spolupracovníci a hlavne vedúci, je to stále len na pleciach jednotlivca. „Musíte sa rozhodnúť, že v práci budete šťastní, že nebudete plytvať časom na nič, čo vás neuspokojuje.“ Alexander ďalej radí, aby ste prezentovali svoje názory. Ak niečo chcete, musíte to povedať, inak sa na situácii nič nezmení. A v neposlednom rade: „Konajte. Nečakajte, než niekto urobí niečo za vás. Dôležité je však myslieť aj na druhých – skúste niekoho potešiť.“

Máte na to?

Máte pocit, že vo vašej firme funguje všetko tak, ako má? Chceli by ste sa dozvedieť, či sú vaši zamestnanci v práci šťastní? Prihláste sa do Happy Company Award. Súťaž je otvorená pre všetky firmy naprieč celou štruktúrou hospodárstva. Poskytuje firmám informácie o využití potenciálu svojich zamestnancov, o ich motivovanosti a angažovanosti. Ocenenie sa bude každoročne udeľovať na základe výsledkov anonymného on-line prieskumu. Firma nebude mať prístup k odpovediam jednotlivých zamestnancov a zverejnené budú len výsledky troch ocenených firiem. Prihlášku nájdete na https://www.happycompany.sk/.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať