BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Deň pred parlamentnými voľbami by sa proti Gorile malo protestovať v deviatich mestách Slovenska.
V piatok o 16:00 sa začnú protesty v Bratislave, Košiciach, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Poprade a v Spišskej Novej Vsi.
Prehovoriť k protestujúcim dovolia organizátori aj predstaviteľom politických strán. „Vyzývame politické strany, ktoré chcú využiť deň pred voľbami, dáme im priestor, pokiaľ majú odvahu prísť pred ľudí, veľmi radi ich tam privítame,“ poznamenal jeden z organizátorov Peter Pčolinský.
Kým pred predchádzajúcimi demonštráciami svoju účasť na sociálnej sieti potvrdili tisícky ľudí, na najbližšie protesty v deviatich mestách sa podľa Facebooku chystá dohromady približne dvetisíc ľudí. Najväčšia účasť sa predpokladá v Bratislave, protestovať tu chce okolo 1200 ľudí.
Obrazom: Prípravy na gorilí protest
Organizátori protestov však v hlavnom meste očakávajú oveľa viac demonštrujúcich. Ako agentúre SITA povedal hovorca bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Tomáš Halán, jedna z usporiadateliek demonštrácií Lucia Gallová na piatok ohlásila verejné zhromaždenie v počte 30-tisíc ľudí.
Protest sa začne na Námestí SNP, skončiť by sa mal o 19:00. V Bratislave by mal vystúpiť aj Hördur Torfason, jedna z hlavných tvárí revolúcie na Islande, ktorá viedla k pádu tamojšej vlády a tvorbe novej ústavy. Celoslovenský protest deň pred parlamentnými voľbami avizovali organizátori už dávnejšie. Chápu ho ako zavŕšenie celej série protestov proti Gorile. Ako však oznámil Pčolinský, aktívni chcú ostať aj po voľbách. „Ten protest určite nebude posledný,“ doplnil.
Protest v Trnave
Na protest Gorila v Trnave sa v piatok 9. marca chystajú aj prívrženci z Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS NS). Priaznivci strany Mariána Kotlebu sa majú stretnúť o 15:50 pred železničnou stanicou, odtiaľ pôjdu na Trojičné námestie. Na ohlásenom proteste Gorila, ktorý sa začne o 16:00, sa chcú prihovoriť k jeho účastníkom. Agentúre SITA to potvrdil Marián Mišún z ĽS NS.
Kotlebovci svoje stretnutie neohlasovali, podľa Mišúna to nie je potrebné. „Pôjde o spontánne stretnutie ľudí, ktorí sú znechutení súčasnou politickou situáciou. Títo ľudia sa potom v rámci slobody pohybu presunú na námestie. Nepôjde o žiadny pochod, ani nič podobné,“ povedal pre agentúru SITA Mišún. Účastníci stretnutia si majú so sebou priniesť slovenské vlajky.
Organizátori protestu Gorila potvrdili, že priestor na vyjadrenie názoru dajú každému. „Sme otvorená skupina občanov, náš prístup je pozitívny, nekonfrontačný, nadstranícky a nekonfliktný,“ vysvetlil Ladislav Krnáč z organizačného tímu. Ako však dodal, k dispozícii bude len jeden mikrofón, ktorý bude v prípade konfrontačných názorov vypnutý.
Polícia v súvislosti s protestom podľa hovorcu krajského riaditeľstva Michala Hanusa prijala bezpečnostné opatrenia, ktoré označuje ako štandardné. „V prípade narušenia verejného poriadku sme pripravení vykonať všetky opatrenia na jeho obnovenie,“ povedal Hanus. Bližšie informácie o opatreniach polícia zverejňovať nechce. Mestská polícia v Trnave podľa zástupcu náčelníka Dušana Štibrányiho žiadne mimoriadne opatrenia nechystá.