BRATISLAVA 29. júna (WBN/PR) – Leto sa blíži a s ním aj sezóna čerstvého ovocia, miešaných nápojov a mnohých ďalších lákavých druhov osvieženia. V lete konzumujeme viac ovocia a zeleniny, stále obľúbenejšími sú aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Pre organizmus sú cenným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Lenže ovocie, zelenina, džúsy, sýtené nápoje, octy ale aj víno obsahujú množstvo kyselín – a tie predstavujú veľké riziko pre naše zuby. Už po niekoľkých minútach totiž kyseliny môžu nenávratne poškodiť zubnú sklovinu tým, že narušia jej povrch.
„Jednoducho povedané, kyseliny obsiahnuté v nápojoch či potravinách spôsobujú eróziu zubnej skloviny. Také poškodenie zubov je však nebezpečné a predovšetkým nevratné,“ varuje zubná lekárka, MUDr. Adela Roubíčková. Zubná sklovina pôsobením kyselín mäkne, stenčuje sa, a je teda náchylnejšia k mechanickému poškodeniu počas čistenia zubov.
„Zubná erózia je kyselinami spôsobená strata tvrdých zubných tkanív, ktorú neovplyvňujú baktérie a je teda nezávislá na prítomnosti zubného povlaku,“ vysvetľuje MUDr. Adela Roubíčková a dodáva: „Na erózii zubnej skloviny sa podieľajú dva typy faktorov. Sú to jednak faktory vonkajšie, kam sa radí už spomenutá konzumácia stravy bohatej na kyseliny (ovocie, džúsy, nápoje typu soft-drinky, voda s citrónom apod.), a ďalej faktory vnútorné. K nim patrí hlavne časté zvracanie.“
Ako sa erózii zubnej skloviny účinne brániť?
Nemusíme z jedálnička vyradiť ovocie, zeleninu alebo rôzne dochucovadlá. Je ale dôležité sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami. „V starostlivosti o zuby panuje stále veľa mýtov. Napríklad čistenie zubov po každom jedle – keď už niekto takú potrebu má, odporúčam čistiť ich aspoň pol hodiny po jedle. Vhodné je tiež nečistiť si zuby tesne pred jedlom, ktoré má potenciálne erozívny charakter,“ hovorí MUDr. Adela Roubíčková.
Ako „prvá pomoc“ bezprostredne po konzumácii stravy bohatej na kyseliny môže slúžiť fluoridovaná ústna voda, alebo konzumácia mlieka či jogurtu bez obsahu cukru. Vhodné je tiež zvýšiť produkciu slín, ktoré neutralizujú kyseliny. Pomôže žuvačka bez cukru, alebo ešte lepšie cukrík bez cukru. Stačí, keď si čistíme zuby dvakrát denne. „Najdôležitejšie je zvoliť si šetrné zubné kefky a zubné pasty s dostatočným obsahom zlúčenín fluóru (minimálne 1450 ppm), ktorý preukázateľne pomáha chrániť zubnú sklovinu,“ dodáva MUDr. Adela Roubíčková.
Ako teda zuby pred kyselinami účinne chrániť?
Pravidlo prvé:
Sklovinu by ste mali vystavovať vplyvu kyselín čo najkratšiu dobu – dlhé vychutnávanie v ústach zubom nesvedčí. Skúste napríklad piť ovocné džúsy pomocou slamky.
Pravidlo druhé:
Potom, čo sa najete či napijete niečoho kyslejšieho, vypláchnite si ústa obyčajnou vodou, alebo ústnou vodou s obsahom fluoridu, akou je Sensodyne Pronamel. Pomôžete tak rýchlejšie neutralizovať prostredie v ústach. Deťom sa pre neutralizáciu kyselín v ústach odporúča napríklad mlieko či biely jogurt bez cukru.
Pravidlo tretie:
S čistením zubov po jedle počkajte minimálne pol hodiny, ideálne až hodinu. Čistenie zubov hneď po jedle či pití vedie k mechanickému poškodzovaniu naleptanej zubnej skloviny.
Pravidlo štvrté:
Pre čistenie zubov voľte jemné, mäkké zubné kefky. Pre posilnenie skloviny je vhodné vyberať také prípravky, ktoré majú nízku abrazívnosť a zvýšený obsah fluoridu sodného, ktorý spevňuje zubnú sklovinu. Ideálnym pomocníkom v boji proti erózii skloviny je rada Sensodyne Pronamel.
Rada Sensodyne Pronamel obsahuje:
Sensodyne Pronamel – zubná pasta, ktorá pomáha spevňovať zubnú sklovinu, chráni pred pôsobením kyselín a pred zubným kazom
Sensodyne Pronamel Whitening – pomáha spevňovať zubnú sklovinu, chráni pred pôsobením kyselín a pred zubným kazom, šetrne odstraňuje pigmentové škvrny
Sensodyne Pronamel Junior – detská zubná pasta pre ochranu a spevnenie zubnej skloviny
Sensodyne Pronamel zubná kefka – pružná gélová hlavica umožňuje účinné čistenie, veľmi mäkké mikrovlákna sú šetrné k zubnej sklovine
Ústna voda Sensodyne Pronamel – pomáha spevňovať zubnú sklovinu a chráni pred zubným kazom, neobsahuje alkohol