Ministerka Žitňanská prezradila, ako chce zlepšiť justíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SITA/Marko Erd
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská počas rokovania 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 30. marec 2016. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Na revolučné zmeny v sektore justície typu zavedenia štátneho zastupiteľstva namiesto prokuratúry alebo zrušenia súdnej rady dnes podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej nie je dostatok hlasov v parlamente, keďže tieto zmeny si vyžadujú ústavnú väčšinu a teda podporu aspoň 90 zákonodarcov.

Žitňanská sa preto chce sústrediť na malé kroky, ktorými zlepší vymožiteľnosť práva, základom jej práce bude transparentnosť. „Urobím maximum pre to, aby každý jeden proces v justícii, každé konanie bolo pod svetlami reflektorov a aby súdy konali efektívne,“ povedala ministerka spravodlivosti v rozprave k vládnemu programu.

Plánuje organizačno-manažérske opatrenia

Žitňanská chce urobiť organizačno-manažérske opatrenia, aby na konci volebného obdobia terajšej vlády boli súdne konania rýchlejšie.

„A tie súdne konania budú rýchlejšie, pretože keď súdne konania budú rýchlejšie, pomôže to aj tomu, aby sa zvýšila dôveryhodnosť justície. A keď budeme dobre svietiť ako verejná kontrola na všetky prešľapy, ktoré sa tam budú diať, tak potom ich môžeme aj stíhať. Je to možno pomalý progres, nie revolúcia, ale tento pomalý progres môže mať veľkú výhodu v tom, že bude trvalý. Som presvedčená, že progres, ktorý urobíme za tejto vlády, bude trvalý,“ konštatovala ministerka.

Pripomenula, že Slovensko nemalo pri kreovaní súdnej moci po roku 1989 tú možnosť ako napríklad spájajúce sa Nemecko, keď do východného Nemecka prišli odborníci zo západného. „My sme to západné Slovensko nemali,“ dodala.

Rozumie výhradám opozície

Ministerka rozumie výhradám opozície, že programové vyhlásenie neobsahuje zmeny v oblasti prokuratúry.

„Ja sama som presvedčená, že existujúca právna úprava vo vzťahu k prokuratúre nie je dobrá,“ povedala s tým, že skôr či neskôr Slovensko bude musieť dospieť k tomu, aby si povedalo, ako systémovo začlení prokuratúru. „Či chceme štátne zastupiteľstvo, čo by sa mne páčilo, alebo chceme prokuratúru podľa iného modelu, možno bližšie k justícii,“ poznamenala.

Žitňanská zdôraznila, že diskusia o podobe prokuratúry trvá niekoľko volebných období a zhodu v tejto oblasti nenašli ani pravicové vlády, základom pre úpravu prokuratúry je ústavná väčšina, ktorá dnes chýba. „Budem sa snažiť o maximálnu transparentnosť všetkých procesov, ktoré v prokuratúre prebiehajú,“ vyslovila sa ministerka spravodlivosti. Maximálnu zodpovednosť za stav prokuratúry nesie podľa nej generálny prokurátor.

Žitňanská upozornila, že verí v transparentnosť a otvorenosť, aj preto podľa nej už na čele súdnej rady nestojí Štefan Harabin. „Nemyslím si, že keď nemáme 90 hlasov, máme sa posadiť a nerobiť nič,“ dodala s tým, že aj malé kroky sú lepšie ako nič. Drží palce ľuďom, ktorí chcú revolúciu v justícii. „Aby nás ten skok preniesol za jedno volebné obdobie zo Slovenska do Rakúska“, na to potrebujú títo ľudia získať vo voľbách ústavnú väčšinu, inak sa musia robiť malé kroky, ktorá prispejú k zlepšeniu systému.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRVláda SR