BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Zamestnancov ako aj podnikateľov čakajú v najbližšom období viaceré zmeny v zdaňovaní ich príjmov. Rezort financií totiž tak, ako to avizovala v závere minulého týždňa premiérka Iveta Radičová, pripravil viacero zmien v zákone o dani z príjmov. Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede minister financií Ivan Mikloš, pripravené zmeny majú pomôcť ozdraviť rozvrátené verejné financie, ako aj zlepšiť daňovo-odvodový systém.
Od nového roka tak napríklad čaká živnostníkov zjednotenie a zníženie výšky paušálnych výdavkov na jednotnú výšku 30 %. Rovnako chce rezort financií obmedziť uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane len na tzv. aktívne príjmy, teda len na príjmy zo závislej činnosti, z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti. Jednou zo zásadných zmien bude aj zrušenie nezdaniteľných častí základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie. Zdaňovať sa už podľa nových pravidiel bude aj príjem dosiahnutý pri predaji bytu alebo obytného domu alebo inej nehnuteľnosti, avšak len pri nehnuteľnostiach nadobudnutých po účinnosti novely zákona o dani z príjmov.
Rovnako sa na základe novely budú zdaňovať aj paušálne náhrady ústavných činiteľov či rôzne príplatky vybranej skupiny daňovníkov. „V súčasnosti je na Slovensku 2 600 ľudí, ktorí poberajú paušálne náhrady, a teda aj zvýhodnenie vyplývajúce z nezdanenia týchto paušálnych náhrad,“ konštatoval Mikloš s tým, že táto úprava sa nebude týkať poslancov, keďže zdanenie ich príjmov bude predmetom riešenia na úrovni poslaneckých klubov. Podľa nových pravidiel sa budú zdaňovať aj príplatky pri príjmoch zo závislej činnosti sudcov a prísediacich, prokurátorov či právnych čakateľov prokuratúry.
Ministerstvo financií pripravilo aj zrušenie zvýhodneného zdanenia finančného lízingu, čo má tento spôsob obstarávania zrovnoprávniť s inými typmi lízingu. Zmeny sa dotknú aj obcí a VÚC, ktoré budú musieť zdaňovať príjmy z predaja a prenájmu majetku. Rovnako sa zmeny dotknú aj vymedzených príjmov do výšky päťnásobku životného minima. Ministerstvo financií navrhlo aj zrušenie možnosti zníženia celkových príjmov zdravotníckych pracovníkov, a to lekárov, zubných lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, o náklady na špecializované vzdelávanie.
SITA