WASHINGTON 25. júna (WEBNOVINY) – Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyjadril vo štvrtok po rokovaniach s americkým prezidentom Barackom Obamom vo Washingtone znepokojenie z budúcnosti Kirgizska. Medvedev sa obáva, že pre etnické nepokoje medzi Kirgizmi a Uzbekmi by sa v stredoázijskej krajine mohli dostať k moci „radikálne elementy“. Zároveň sa kriticky vyjadril k dočasnej prezidentke Rose Otunbajevovej. Podľa Medvedeva sa ukázalo, že kirgizské orgány sú neschopné zabrániť eskalovaniu napätia. Vyjadril však nádej, že po voľbách vznikne vláda, ktorá bude schopná „postaviť sa účinne proti týmto výzvam“. Ruský prezident vyslanie mierovej misie do bývalej sovietskej republiky odmieta. Rusko a USA majú v Kirgizsku vojenské základne.
Na juhu Kirgizska, najmä v etnicky zmiešaných mestách Oš a Džalalabád, sa minulý týždeň odohrali krvavé etnické nepokoje medzi Kirgizmi a menšinovými Uzbekmi, najhoršie za posledných 20 rokov. Pred násilnosťami ušli státisíce ľudí, podľa ktorých boli brutálne útoky organizované ozbrojenými milíciami etnických Kirgizov, ktorí napádali svojich uzbeckých susedov. Vláda pripísala zodpovednosť za nepokoje zosadenému prezidentovi Kurmanbekovi Bakijevovi a jeho prívržencom. Bakijev, ktorý je od svojho zvrhnutia v apríli v exile v Bielorusku, akúkoľvek zodpovednosť za súčasnú situáciu v Kirgizsku odmieta. V posledných dňoch sa situácia mierne upokojila.
Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v nedeľu uskutoční v Kirgizsku referendum, ktoré dočasná vláda považuje za kľúčový krok k vykonaniu nevyhnutných reforiem po zosadení dlhoročného prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Dočasná vláda si ním zároveň chce potvrdiť svoju legitimitu.
Predstavitelia Uzbekov žijúcich v Kirgizsku tvrdia, že ich komunita bude bojkotovať referendum o zmene ústavy. Dôvodom je najmä strach po násilných nepokojoch na juhu krajiny, pri ktorých prišlo o život možno až 2000 ľudí, hlavne Uzbekov. Uzbecká komunita sa obáva, že referendum môžu sprevádzať ďalšie násilnosti, a keďže dočasná vláda nevedela zabrániť ani predchádzajúcim nepokojom, nedôverujú jej.
SITA