POZSONY február 21. (WEBNOVINY) – A Magyar Koalíció Pártja Csáky Pál elnök szerint törvényesen akarja kárpótolni a századfordulón tönkre ment pénzügyi szolgálatok ügyfeleit. Korábban nem értett egyet a kárpótlással, de most erkölcsi kötelességének tartja, miután a jelenlegi kormány megígérte, de nem tartotta be szavát. „Alapvetően elutasítjuk azt, ha valaki be akarja csapni a népet és a szemébe nevet“ – jelentette ki Csáky a Markíza televízió Testre szabva című vitaműsorában, melyben vitapartnere Vladimír Mečiar volt. Az ĽS-HZDS elnöke nem hisz az MKP-javaslat őszinteségében. „Egyáltalán nem, bár be kell vallanom, ha a törvényjavaslat a parlamentbe kerül, én megszavazom“ – mondotta Mečiar. Szerinte becsapták az embereket, hosszas propagandával igérgettek nekik, s mivel az állam nem cselekedett, úgy tűnt, hogy minden rendben van.“ 230 000 emberről van szó, s Csáky úr most azt hiszi, ha megszólítja őket, megszerzi a szavazataikat is“ – vélekedett Mečiar.
A HZDS elnöke elmondta, hogy a kormány a választási ciklus elején nem kárpótolta a pénzügyi szolgáltatások ügyfeleit, mert az első két évben azt hitte, lesz elég pénz az államkasszában, aztán beköszöntött a válság. Az első két évben a kabinet nem cselekedett, mert az ügyészség nyomozott az ügyben. „Azt hittük, az ügyészségi nyomozás eredményeként megtudhatjuk, kinél van a pénz. Ha ugyanis az, aki azt a 14 milliárdot (koronát – a SITA megj.) jogtalanul megtartotta és visszaadja, a sértettek 100 százalékos kárpótlásban részesülhetnek“ – mondta Mečiar, hozzátéve, hogy „senki sem keresi, kinél van a pénz“. Ezért igyekezett magánúton segíteni azzal a bizonyos CD-vel, amely tartalmazza az ügyfelek teljes névsorát. „Rejtélyes volt a nyomozás, az iratok az egyik féltől a másikhoz kerültek, egyre csökkent a nyomozók száma, s a végére csak egy maradt“ – elmélkedett Mečiar.
Vallomása szerint Mečiarnak soha nem volt pénze a pénzügyi szolgáltatóknál. „A családomból sem soha senkinek, bár egy őrült azzal vádolta a lányomat, hogy neki ott van pénze, de mi azonnal feljelentettük az illetőt“ – folytatta Mečiar. Nyomban csatlakozott hozzá Csáky is és ő is kijelentette, hogy neki sem volt pénze a pénzügyi szolgáltatóknál. „Sem nekem, sem a családomnak, sem a rokonaimnak, sem a kollégáimnak“ – mondta Csáky. Az ellen semmi kifogása, hogy nyilvánosságra hozzák az ügyfelek névsorát, de ragaszkodik ahhoz, hogy a Főügyészség szavatolja a névsor hitelességét.
Az MKP által javasolt megoldás 120 millió euróba kerülne. Csáky szerint nem az az egyedüli megoldás, hogy a kárpótláshoz hozzájáruljon minden adófizető polgár. „Az állami vagyonértékekkel kezdve más megoldások is vannak“ – mondta, majd hozzátette, hogy mialatt majd a parlament a törvényjavaslatot tárgyalja, Mečiar áttanulmányozhatja az ügyfelek névsorát. „A pénzügyi szolgáltatók esetében az államnak is vállalnia kell a felelősséget, mert része van benne és ezért kötelessége a kárpótlás“. Csáky azonban figyelmeztetett, hogy törvényjavaslatuk csupán részleges kárpótlást tartalmaz.
SITA