BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Pri tohoročnom sčítaní obyvateľstva má každý právo sčítať sa tam, kde sa bude v čase sčítania nachádzať. Znamená to, že ak niekto žije napríklad v Bratislave, ale trvalý pobyt má v Prešove, môže sa sčítať v Bratislave, alebo v Prešove, podľa toho, kde sa bude v čase sčítania, teda od 13. mája do 6. júna zdržiavať. Ten, kto sa rozhodne sčítať v mieste trvalého bydliska, sčíta sa s riadnym identifikátorom, ktorý každému obyvateľovi doručí do miesta jeho trvalého bydliska v zalepenej obálke na meno sčítací komisár. Ak sa však rozhodne sčítať v meste, kde sa zdržiava prevažnú časť roka a zvyčajne tam trávi denný alebo nočný odpočinok, musí použiť tzv. rezervný identifikátor. Ten mu odovzdá pri návšteve domácnosti sčítací komisár, keď sa oboznámi s konkrétnou situáciou. „V takomto prípade by príbuzní tohto obyvateľa v mieste jeho trvalého bydliska mali informovať sčítacieho komisára, že tento obyvateľ sa sčíta mimo miesta trvalého bydliska v Slovenskej republike,“ povedala pre agentúru SITA Zuzana Štukovská z Odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR.
Štatistický úrad sa snaží zabrániť tomu, aby niekto vyplnil sčítacie formuláre duplicitne. Napríklad tak, že v mieste trvalého bydliska ho sčíta rodina a v mieste, kde žije, no nemá trvalý pobyt, sa sčíta sám. „Tento problém sa bude riešiť pri spracovaní. Ak bude obyvateľovi pridelený rezervný identifikátor, musí sčítaciemu komisárovi uviesť meno, priezvisko a adresu trvalého bydliska,“ vysvetlila Štukovská. Tieto informácie sčítací komisár zapíše do osobitného formuláru s predtlačenými menami a priezviskami obyvateľov v jeho sčítacom obvode. „Pri „párovaní“ identifikátorov podľa mena, priezviska a trvalého bydliska systém automaticky upozorní na prípadné duplicity, vytriedi ich a zabráni tým viacnásobnému sčítaniu jednej osoby,“ dodala. Mená a priezviská z osobitného formuláru sa nebudú ďalej spracovávať. Tento formulár potrebuje sčítací komisár okrem iného na vytvorenie vzťahov medzi členmi domácnosti, vzhľadom na to, že má povinnosť klásť obyvateľom otázky, ktoré umožnia zistiť štruktúru slovenských rodín a domácností, a ako prehľad o sčítaných osobách vo svojom sčítacom obvode.
Rozhodujúcim okamihom sčítania obyvateľov, domov a bytov je polnoc z piatka 20. mája na sobotu 21. mája. Údaje aktuálne k tomuto dátumu budú ľudia zapisovať do troch sčítacích formulárov. Formulár A sa týka údajov o obyvateľovi, formulár B údajov o byte a C obsahuje otázky o dome. Najvýznamnejšou novinkou najrozsiahlejšieho formulára A – Údaje o obyvateľovi je to, že popri trvalom pobyte zisťuje aj obvyklé bydlisko obyvateľa, teda miesto, na ktorom sa obyvateľ zdržiava prevažnú časť roka, kde zvyčajne trávi denný alebo nočný odpočinok.