ĽUBĽANA 20. júla (WebNoviny.sk) – Slovinsko vo štvrtok vyhlásilo, že sa bude sťažovať Európskej komisii (EK) na postup Chorvátska, ktoré odmieta uznať rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho súdu o hraniciach medzi týmito dvoma krajinami. Podľa Slovinska tým Chorvátsko neoprávnene narúša jeho hranice.
Fico zbytočne vytvára z problému dvojakej kvality výrobkov celoeurópsku tému, tvrdí SaS
Medzinárodný arbitrážny súd v holandskom Haagu koncom júna rozhodol, že Slovinsko bude mať po prvýkrát od získania nezávislosti prístup na otvorené more. Arbitráž prisúdila Slovinsku veľkú časť Piranského zálivu a tiež mu vyhradila vodnú líniu, ktorá má byť spojnicou medzi jeho pobrežnými vodami a medzinárodnými vodami.
Chorvátsko však rozhodnutie haagskeho súdu odmietlo uznať a v praxi postupuje tak, ako keby neexistovalo. Slovinský premiér Miro Cerar vo štvrtok vyhlásil, že Chrovátsko sa stále správa, ako keby mu patrila polovica Piranského zálivu, čo už však po rozhodnutí arbitrážneho súdu nie je pravda.
Brusel skritizoval zákaz Jehovových svedkov v Rusku
Spor sa minulý týždeň pokúšali vyriešiť aj premiéri oboch krajín na bilaterálnom rokovaní v Ľubľane, k žiadnej dohode však nedošlo. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po stretnutí iba zopakoval, že Záhreb nebude implementovať rozhodnutie arbitrážneho súdu a trval na tom, že teritoriálne otázky by sa mali riešiť medzi dvoma štátmi.
Slovinsko kvôli tomuto sporu dlhé roky vetovalo aj vstup Chorvátska do Európskej únie a prestalo s tým až v roku 2010. Chorvátsko zas už v roku 2015 dopredu vyhlásilo, že arbitrážny súd bude bojkotovať a jeho rozhodnutie nebude uznávať.