BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vo štvrtok počas oficiálnej návštevy Talianska udelil štátne vyznamenanie Medailu prezidenta SR in memoriam Carlovi Orlandimu za záchranu 500 židovských utečencov v Egejskom mori počas druhej svetovej vojny, z toho asi 260 Slovákov. Vyznamenanie prebrali na pôde slovenského veľvyslanectva v Ríme vnuk a vnučka Carla Orlandiho, pán a pani Kowalczyk. Informoval o tom Martin Lipták z Kancelárie prezidenta SR.
„Mnohí si možno kladieme otázku, čo je našou úlohou v živote, ako by sme mali žiť, kto je hrdinom dnešných dní,“ uviedol prezident Kiska. „Myslím si, že by sme sa mali zamýšľať nad správaním ľudí, ktorí stáli pred otázkou života a smrti. Ktorí stáli pred otázkou: mám sa snažiť pomôcť a riskovať svoj vlastný život alebo radšej budem niekde v pokoji, v pohodlí a nebudem sa zaujímať o tých druhých?“ pýtal sa Kiska.
Kiska rokoval s Mattarellom a Grassom
„Prosím, neberte toto vyznamenanie len ako našu obrovskú vďaku, ale zároveň ako výzvu nám všetkým. Odložme trochu svoje pohodlie. Keď boli ľudia ochotní nasadiť svoj život – to najcennejšie, čo mali – aby pomohli, je to výzva pre nás všetkých, aby sme sa v dnešnej, tak neľahkej dobe, zamysleli, ako by sme čo i len maličkým dielom vedeli pomôcť tomu, aby naša spoločnosť, naša planéta, náš svet bol krajší,“ uviedol Kiska.
Slovenská hlava štátu vo štvrtok tiež rokovala s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a predsedom Senátu Pietrom Grassom. Kiska sa takisto zúčastnil na slávnostnom otvorení výstavy slovenskej gotiky „Poklady zo Slovenska“. Na stretnutiach s vysokými predstaviteľmi prezident uviedol, že „Taliansko je krajina, ktorá je nielen partnerom, je aj priateľom. Je to krajina, s ktorou zdieľame veľa“. Taliansko je na Slovensku štvrtým najväčším investorom. Vytvorilo viac ako 650 podnikov a viac ako 25-tisíc pracovných miest. Do Talianska príde ročne viac ako 200-tisíc našich turistov.
Utečenec, ktorý príde do Talianska, je podľa Kisku aj našim utečencom
Prezident zároveň pripomenul, že Taliansko je krajinou, kde je migračná kríza každodennou realitou. „V rozhovoroch s prezidentom Mattarellom sme veľa diskutovali o tom, ako migračnej kríze čeliť. Čo môžeme aj my, Slovensko, spraviť. Myslím si, a vyjadril som to aj pánu prezidentovi, že pri migračnej otázke musíme stať pevne na dvoch nohách. Dať istotu našim občanom, obyvateľom Európskej únie, že veci máme pod kontrolou a že nám tu nehrozí nebezpečenstvo. Na druhej strane však Európska únia nie je len o obchode, ale aj o solidarite,“ myslí si prezident.
„Ak by nám napríklad na Slovensku prišlo cez hranicu s Ukrajinou 100, 200, 400-tisíc ľudí, potrebovali by sme pomoc, obrátili by sme sa na krajiny Európskej únie a pýtali by sme solidaritu,“ uviedol ďalej Kiska. „Takisto dnes musíme vnímať situáciu v krajinách, ktoré sú priamo dotknuté migračnou krízou. Je našou morálnou povinnosťou, ako úspešnej krajiny, nielen myslieť na ľudí, ktorí utekajú pred smrťou, ale aj na solidaritu v rámci Európskej únie. Talianska hranica je aj naša hranica. Utečenec, ktorý príde do Talianska, je aj našim utečencom. Európska únia spoločne tento problém určite zvládne,“ skonštatoval prezident počas návštevy Talianska.