ZVOLEN 14. mája (WEBNOVINY) – Občania Slovenska nemôžu byť predmetom hry politikov maďarskej vlády, ktorá nezvládne ekonomicko-sociálne postavenie a bude dočasná. V súvislosti s maďarským návrhom na dvojaké občianstvo to dnes na tlačovej besede vo Zvolene vyhlásil predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Podčiarkol, že maďarská vláda musí rešpektovať ústavné orgány Slovenskej republiky a musí rátať s tým, že v tejto oblasti bude čeliť odporu.
Podľa Mečiara v posledných rokoch ide už o tretí variant taktiky Maďarska, zameraný na tlak nie na územie, ale na osoby. Predtým malo Maďarsko snahu zmeniť hranice a neskôr robilo kroky k vytvoreniu autonómie. Mečiar si myslí, že súčasná snaha Maďarska o dvojaké občianstvo sa týka vnútorných právnych systémov Slovenska, ale aj Rumunska a Srbska. Podľa predsedu ĽS-HZDS sa do výberu na dvojaké občianstvo nedostane slovenské rómske etnikum, hlásiace sa k maďarskej menšine.
Líder ĽS-HZDS uviedol, že je zbytočné týmto spôsobom zavádzať až trojaké občianstvo. Občania Slovenska ako občania EÚ majú v každom štáte Európskej únie svoje občianske, ľudské a aj podnikateľské práva.
V súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami Vladimír Mečiar na tlačovej besede uviedol, že predpokladá účasť okolo 50 percent oprávnených voličov. Do Národnej rady SR by sa podľa neho mali dostať súčasné parlamentné strany. Podotkol, že z ostatných kandidujúcich strán zaznamenal mimoriadne aktivity SDĽ v Prešovskom kraji. Podľa neho sa na Slovensku prijala zásada minimalizovať účasť, aby sa mohli maximalizovať výsledky strán. Preferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS) sú podľa neho umelo nadhodnotené a nie sú reálne.
O vlastnej strany líder ĽS-HZDS uviedol, že by chceli dosiahnuť dvojciferné číslo. Kandidáti na poslancov pracujú, robia nekonfrontačnú kampaň. Zaoberajú sa otázkami odstraňovania nezamestnanosti a chudoby. Každý z nich si uvedomuje, že musí mať za sebou podporu voličskej základne. Na adresu „odídencov“ Mečiar poznamenal, že nech si ich zvolí kto chce. Ale z HZDS odišli po hrubom porušení straníckych i etických noriem a pochybeniach vo funkciách.
SITA