Kto skutočne bojuje za mier a kto len hlása prázdne heslá? Pýta sa europoslanec Štefanec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EP 106668D_Plenary_1
Ivan Štefanec. Foto: Archív Európskeho parlamentu

Každý chce žiť v mieri a v bezpečí. Dôležité je si ale uvedomiť, že k mieru nevedú prázdne heslá, ale reálne činy.

Čína sa rozhodla bojkotovať mierovú konferenciu naplánovanú na 15.-16. júna vo švajčiarskom Bürgenstocku. Je to dôležitý miľník, pretože je to práve Čína, ktorá svojimi dodávkami kritických surovín drží ruskú agresiu pri živote. Europoslanec dodáva, že až„90% elektronických komponentov a 70% mechanického príslušenstva poskytuje ruskej vojnovej ekonomike práve Čína.”

Je teda jasné, kto chce naozaj mier a kto sa za tento pekný marketingový slogan len skrýva. Čína pritom predstavuje kritického partnera v mierovom procese pre svoje silné ekonomické prepojenie na Rusko.

Podobný falošný diskurz je aj na Slovensku

„Podobnú situáciu zaznamenávame aj u nás doma, kde vládna koalícia síce tvrdí, že podporuje mier, no v skutočnosti jej ide o to, aby sa obeť prestala brániť a aby si útočník mohol ponechať to, čo zabral. Toto k mieru určite nepovedie a takýto postoj navyše podkopáva nielen záujmy Slovenska, ale aj celej Európy,“ hovorí vedúci frakcie kresťanských demokratov v Európskom parlamente.

Podľa neho táto vláda nepodnikla dostatočné kroky na obranu našej krajiny pred hroziacim vonkajším nebezpečenstvom. „Vláda sa na ministerstve obrany a vnútra príliš rýchlo zbavila ľudí, ktorí poctivo bojovali proti dezinformáciam, čím oslabila našu schopnosť brániť sa voči hybridným hrozbám“ kritizuje Ivan Štefanec.

EÚ je najlepší mierový projekt

Cesta k mieru vedie cez európsku spoluprácu. Európska únia je najväčším a najúspešnejším mierovým projektom na svete a bola to práve európska integrácia, ktorá z európskeho priestoru vymazala vojny. Silné Slovensko v bezpečnej Európe dosiahneme tak, že hranicu EÚ posunieme viac na východ, nie naopak.

V tejto súvislosti bude pre naše východné oblasti ako Michalovce a Trebišov kriticky dôležité mať za hranicami stabilného a spoľahlivého partnera. „Naša účasť na obnove a rozvoji Ukrajiny môže mať rovnako pozitívny vplyv pre naše pohraničné regióny, ako mal vstup Slovenska do Európskej únie pre rozvoj Burgenlandu v susednom Rakúsku,“ dodáva Štefanec.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Štefanec