SIMFEROPOL 6. marca (WEBNOVINY) — Obyvatelia ukrajinského Krymu by mali 16. marca v referende rozhodnúť o tom, či polostrov ostane súčasťou Ukrajiny, alebo sa pripojí k Rusku. Oznámil to vicepremiér tamojšej vlády Rustam Temirgalijev.
Referendum by však mohlo byť len formalitou, pretože parlament Krymskej autonómnej republiky už vo štvrtok požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa oblasť mohla pripojiť k Ruskej federácii.
—> TU
„Krymský parlament prijal stanovisko, aby sa Krym pripojil k Rusku. Zároveň požiadal ruského prezidenta a parlament, aby žiadosť zvážili,“ cituje tlačová agentúra AFP člena krymského parlamentu Grigoja Ioffeho. Podľa agentúry Reuters za tento krok hlasovali všetci poslanci.
Pozorovatelia uviazli na Kryme, nevracajú sa
Členov pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo štvrtok neidentifikovaní ozbrojenci nepustili na územie Krymskej autonómnej republiky. Tvrdí to tlačová agentúra AFP, ktorá sa pritom odvoláva na nemenovaný západný diplomatický zdroj.
„Uviazli tam, ale nevracajú sa späť,“ uviedol zdroj, podľa ktorého sú ozbrojenci „veľmi profesionálni a veľmi dobre vytrénovaní„. Tlačová agentúra Reuters tvrdí, že o incidente informoval poľský minister obrany Tomasz Siemoniak.
OBSE vyslala na Ukrajinu vlastných pozorovateľov ešte v stredu. Majú skontrolovať situáciu na vojenských základniach na Krymskom polostrove, ktoré podľa viacerých informácií obkľúčila ruská armáda. Misia by mala trvať od 5. do 12. marca. „V programe misie sú návštevy vojenských objektov ukrajinských ozbrojených síl a ruskej čiernomorskej flotily na území Krymskej autonómnej republiky,“ uviedol rezort ukrajinskej diplomacie.
Medzi pozorovateľmi sú experti z Estónska, Litvy, Švédska, Lotyšska, Poľska, Dánska, Veľkej Británie, Fínska, Nemecka, Francúzska ale aj Slovenska. Americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey Pyatt na svojom Twitteri informoval, že dvaja pozorovatelia budú aj z ozbrojených síl USA.
Krym je náš, vyhlásil Jaceňuk
Premiér Arsenij Jaceňuk v Bruseli opätovne vyzval Rusko, aby „stiahlo svoje vojsko späť do kasární, nepodporovalo nelegitímnu, takzvanú vládu Krymu a začalo naozaj rokovať o mierovom riešení„.
Nasadenie ruského vojska na obranu krymských separatistov Jaceňuk už pred niekoľkými dňami označil za „vyhlásenie vojny“ Ukrajine, zatiaľ čo ministri zahraničných vecí EÚ ho v pondelok odsúdili ako „jasné narušenie ukrajinskej zvrchovanosti a územnej celistvosti„.
„Krym bol, je a bude integrálnou súčasťou Ukrajiny,“ zdôraznil Jaceňuk v Bruseli.
Lídri početnej ukrajinskej židovskej komunity, ktorí prevažne hovoria po rusky, vo štvrtok adresovali šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi otvorený list. Ubezpečujú ho v ňom, že v žiadnom prípade nie sú terčmi diskriminácie tak, ako o tom píšu ruské médiá.
Týka sa to podľa nich aj iných po rusky hovoriacich Ukrajincov. „Rozprávanie o násilnej ukrajinizácii a zákazoch ruského jazyka, ktoré je také bežné v ruských médiách, je v skutočnosti len v hlavách tých, ktorí si to vymysleli. Vaše presvedčenie o raste antisemitizmu na Ukrajine, ktoré ste vyjadrili na vašej tlačovej konferencii, takisto nekorešponduje s faktami,“ cituje z listu spravodajský portál britského denníka The Guardian.
Odhady počtu Židov na Ukrajine sa rôznia – podľa niektorých údajov ich tam žije asi 100-tisíc, iné hovoria až o štvrť milióne.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry vo štvrtok upozornil, že akékoľvek referendum o odtrhnutí časti Ukrajiny sa musí konať výlučne v spolupráci s vládou v Kyjeve. Šéf rezortu americkej diplomacie v reakcii na dianie na ukrajinskom Kryme varoval, že pokiaľ sa tak nestane, pôjde o „porušenie medzinárodného práva“.
Bývalý senátor taktiež podotkol, že Ukrajina má „jasne určené hranice a výlučne ukrajinský ľud môže o rozhodovať svojej ďalšej budúcnosti“. Podľa jeho slov nemôže nastať situácia, kedy „legitímna vláda je vylúčená z procesu prijímania rozhodnutí o rôznych častiach svojej krajiny“.
Tisíce vojakov blokujú Krym
Nový líder ukrajinského krymského regiónu uviedol, že proruské sily kontrolujú všetky vstupy na strategický polostrov a blokujú ukrajinské vojenské základne, ktoré sa dosiaľ nevzdali.
Sergej Aksjonov povedal, že poriadkovú políciu a bezpečnostné sily posilnilo 11 000 „vojakov domobrany„. Všetci, alebo prinajmenšom väčšina z nich, je považovaná za Rusov, ruský prezident Vladimir Putin a ministerstvo obrany však vytrvalo odmietajú, že by na Krym vyslali jednotky.
Západ sa pridal k novej ukrajinskej vláde a žiada, aby Moskva vojakov stiahla, početné diplomatické snahy v stredu však nepriniesli výraznejší pokrok. Špeciálneho vyslanca OSN vyslaného na Krym tam navyše ohrozovali ozbrojenci, uviedli zástupcovia OSN.
Vo večerných hodinách Aksjonov pripustil, že jeho vláda je v pravidelnom kontakte s ruskými predstaviteľmi. Vo štvrtok sa o vyriešenie krízy na Ukrajine pokúsia hlavy štátov a vlád Európskej únie počas mimoriadneho summitu v Bruseli.
Členov pozorovateľskej misie OBSE vo štvrtok neidentifikovaní ozbrojenci nepustili na územie Krymskej autonómnej republiky.
Parlament Krymskej autonómnej republiky vo štvrtok (6. marca) požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa oblasť mohla pripojiť k Ruskej federácii.
Referendum o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny sa bude konať už 16. marca, o dva týždne skôr.
Poriadkovú políciu a bezpečnostné sily, ktoré blokujú strategické vstupy na Krym a vojenské základne posilnilo 11 000 vojakov.
Únia zmrazila účty ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi a 17 ďalším členom jeho najužšieho kruhu podozrivým zo zneužitia štátnych fondov.
Estónske ministerstvo zahraničných vecí v stredu potvrdilo originalitu uniknutej nahrávky medzi šéfom rezortu Urmasom Paetom a šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou. V nej malo odznieť, že snajperov, ktorí vo februári strieľali na demonštrantov na kyjevskom námestí, najali lídri protivládnych nepokojov.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk chce zreformovať súčasný politický systém v krajine tak, aby mali pri rozhodovaní väčšie slovo jednotlivé regionálne administratívy.
Davu proruských aktivistov sa v stredu opäť podarilo obsadiť sídlo miestnej správy vo východoukrajinskom meste Doneck. Asi 200 protestujúcich rozrazilo hlavné bránu a napriek prítomnosti polície opäť vstúpili do budovy.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu odmietol informácie, že na ukrajinskom autonómnom regióne Krym sa nachádzajú vojaci ruskej armády.
Vo Francúzsku vyrobená bojová loď v stredu opustila prístav Saint-Nazaire a namierila si to do Ruska. Paríž tak napriek súčasnej kríze na Ukrajine splnil svoje záväzky a plavidlo odovzdá Kremľu.
Ruskí vojaci pôsobiaci na Kryme prevzali kontrolu nad dvoma jednotkami ukrajinskej protiraketovej obrany.
Stály zástupca Ruska pri EÚ Vladimir Čizov v stredu (5. marca)vyhlásil, že Rusku v súčasnosti nehrozia žiadne sankcie zo strany EÚ v súvislosti s dianím na Kryme
V utorok (4.marca) dezertovalo viac než 5 500 vojakov z ukrajinskej armády s cieľom slúžiť Krymskej autonómnej republike.
Ukrajinský telekomunikačný systém sa stal terčom kybernetického útoku. Zariadenie nainštalované na polostrove Krym blokuje mobilné telefóny členov parlamentu.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal novinárom, že jeho postupy na Kryme sú legálne, ale nechce použiť silu. Janukovyč je podľa neho jedinou legitímnou hlavou Ukrajiny.
Ukrajinský internet zaplavili správy o tom, že zvrhnutý prezident Janukovyč je údajne mŕtvy. Nik to však nepotvrdil.
Agentúra AP informovala, že na jednej z obsadených základní zaznelo niekoľko varovných signálov od proruských vojakov
Ruský prezident Putin nariadil vojakom zúčastňujúcim sa na cvičeniach neďaleko hraníc s Ukrajinou návrat do kasární.
Tri juhoukrajinské mestá vyjadrili záujem pričleniť sa ku Krymu.
Krymský parlament zvažuje prijať moskovský čas.
Úradníci na Kryme chcú dosiahnuť, aby ukrajinskí vojaci neboli lojálni k novej ukrajinskej vláde tak, že im stopnú dodávky vody a elektriny na základniach obkľúčených Rusmi. Vojakom pozastavia vyplácanie žoldov.
O vyslanie ruskej armády na Krym požiadal Putina priamo Janukovyč, povedal na Bezpečnostnej rade OSN ruský veľvyslanec Čurkin. Francúzsky veľvyslanec prirovnal situáciu k invázii sovietskych vojsk do vtedajšieho Československa z roku 1968
Ruská baltská flotila uskutočnila 3. marca veľké vojenské cvičenie v enkláve Kaliningrad, ktorá susedí s Poľskom a Litvou. Manévre majú otestovať bojovú pripravenosť ruskej armády, s Ukrajinou údajne nijako nesúvisí.
Rusko 3. marca zablokovalo 13 ukrajinských internetových stránok protestných skupín, ktoré pomohli zosadiť Janukovyča.
Veliteľ ruskej čiernomorskej flotily Alexander Vitko dal ukrajinskej strane ultimátum. Ak sa nevzdá do utorka 04:00, Rusi zaútočia. Predseda dolnej komory ruského parlamentu Sergej Naryškin uviedol, že zásah nie je v tejto chvíli nutný. Správu o útoku poprelo aj ministerstvo obrany.
Ruskí vojaci už majú pod kontrolou prakticky celé územie a strategické objekty juhoukrajinského Krymu
Snaha o úplné odzbrojenie ukrajinských vojenských posádok sa nepodarila, Rusi ich však blokujú
Štáty G7 zastavili prípravy na summit, ktorý sa má konať v júni v Soči
Podľa bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej je jedinou záchranou pre krajinu vstup do NATO
V nedeľu (2. marca) dezertoval nový šéf ukrajinského námorníctva, ktorý prešiel na ruskú stranu
Svet sa búri proti rozhodnutiam ruského prezidenta Putina
Rusi blokujú mobilnú telefonickú komunikáciu na Kryme
Horná komora ruského parlamentu v sobotu (1. marca) vyhovela prezidentovi Vladimirovi Putinovi a umožnila mu vyslať na Ukrajinu armádu
Ozbrojené zložky obsadili dve letiská v Simferopoli, najprv nebolo známe ku komu patrí asi 150 ozbrojených mužov v maskáčoch
V piatok (28. februára) vojenské obrnené transportéry obsadili Krym, vzdušný priestor bol úplne uzavretý
Ruské letectvo dalo do pohotovosti svoje stíhačky vo štvrtok (27. februára), v pohotovosti mali 150-tisíc vojakov v pohraničí
Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil v stredu (26. februára) vojenské cvičenia neďaleko hraníc s Ukrajinou