Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) chce, aby boli sankcie voči Bielorusku zavedené čo najskôr. Šéf diplomacie to povedal v stredu 26. augusta na tlačovom brífingu.
Minister tiež upozorňuje a odmieta dezinformácie, ktoré sa šíria v súvislosti s protestami v Bielorusku. Pripomenul, že aj komunisti pred rokom 1989 pri akomkoľvek občianskom proteste ukazovali na zahraničie. Pripomenul, že Európska únia (EÚ) spoločne odmietla uznať výsledky volieb.
Minister poukazuje na dezinformácie
„Chcem, aby sme zaviedli sankcie čo najskôr,“ zdôraznil minister s tým, že nejde o ekonomické sankcie voči Bielorusku, ale o sankcie na osoby, ktoré sú spojené s falšovaním volieb a útokmi na demonštrantov. O ich zavedení budú ministri zahraničných vecí EÚ rokovať vo štvrtok 27. augusta v Berlíne.
Lídri EÚ podporujú bieloruských prodemokratických demonštrantov, odmietajú výsledky volieb
Minister tiež pripomenul, že aby boli sankcie efektívne, musia byť prijaté na úrovni 27 štátov Európskej únie (EÚ). Korčok upozornil aj na dezinformácie, ktoré sa šíra v súvislosti s protestami.
„Nemôžme nevidieť, že sme svedkami paralelného zobrazovania situácie v Bielorusku,“ povedal minister a popísal používanie bielo-červenej vlajky na protestoch, ktorú dezinformátori označujú aj za fašistickú. Korčok v tejto súvislosti povedal, že na ňu aj súčasný bieloruský prezident v roku 1994 skladal svoju prísahu.
EÚ neťahá Bielorusko k sebe nasilu
Samotný Lukašenko obviňuje demonštrantov, že sú organizovaní zo zahraničia. „Každý občiansky protest, ktorý bol aj pred rokom 1989, spájala komunistická strana s organizovaním zo zahraničia,“ pripomenul.
Minister tiež odmieta, že sa EÚ snaží viesť Bielorusko k sebe za rukáv. „Nejde o geopoliticky zápas, ide o zápas o slobodu,“ vyhlásil šéf diplomacie.
Jednotky Severoatlantickej aliancie (NATO) sú podľa neho v blízkosti Bieloruska kvôli roku 2014 a sú reakciu na anexiu Krymu Ruskom, nie na vnútropolitickú situáciu v Bielorusku. „Dôrazne odmietam, že dochádza k akýmkoľvek účelovým pohybom,“ povedal.