BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko si v hodnotení konkurencieschopnosti ekonomiky opäť pohoršilo. Podľa aktuálnej Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2011 – 2012, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum, sa Slovenská republika v hodnotení konkurencieschopnosti prepadla oproti minulému roku o deväť miest a skončila na 69. priečke v rebríčku 142 krajín. Po minuloročnom výraznom prepade o 13 miest tak Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti v tomto roku znovu výrazne kleslo a dosiahlo historicky najhoršie umiestnenie od jeho zaradenia do tohto medzinárodného porovnania.
„Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti kleslo už po piatykrát v rade a definitívne stratilo svoj niekdajší náskok pred ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky (V4). Kým naša ekonomika v rebríčku medziročne opäť výrazne klesla, ďalšie krajiny V4 si po miernejšom poklese udržiavajú priaznivé pozície, alebo v hodnotení stúpajú,“ konštatuje Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá je partnerskou inštitúciou Svetového ekonomického fóra.
Najkonkurencieschopnejšou krajinou sveta je Švajčiarsko
Táto krajina obsadilao prvú priečku v rebríčku aj minulý rok. Nasledujú Singapur, Švédsko a Fínsko. USA, ktoré klesajú v rebríčku už tretí rok za sebou, sa prepadli o jednu priečku a obsadili piate miesto. V top 10 naďalej prevažujú krajiny severnej a západnej Európy, keď ďalšie miesta obsadili Nemecko (6.), Holandsko (7.), Dánsko (8.) a Veľká Británia (10.). Česká republika si pohoršila o dve miesta a skončila na 38. pozícii. Konkurencieschopnosť Poľska takisto mierne poklesla, a to z minuloročnej 39. na súčasnú 41. priečku. Maďarsko sa ako jediná krajina V4 v hodnotení posunulo nahor, keď obsadilo 48. miesto a medziročne si polepšilo o štyri priečky. Slovensko v rebríčku susedí s Kolumbiou a Rwandou a dostalo sa do pozície štvrtej najmenej konkurencieschopnej krajiny Európskej únie, keď nižšie v rebríčku sa nachádzajú už len Bulharsko (74.), Rumunsko (77.), a Grécko (90.).
Nízka vymožiteľnosť práva, vysoká miera klientelizmu
Ako najväčšiu konkurenčnú nevýhodu Slovenska identifikovalo Svetové ekonomické fórum nízku vymožiteľnosť práva. Nasleduje vysoká miera klientelizmu v krajine, mimoriadne nízka dôvera verejnosti voči politikom či netransparentnosť pri verejnom obstarávaní. Medzi najvýraznejšími konkurenčnými výhodami slovenskej ekonomiky sa naopak nachádzajú otvorenosť Slovenska zahraničnému vlastníctvu podnikov, nízke colné bariéry a otvorenosť zahraničným investíciám prinášajúcim nové technológie.
Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín na základe dostupných štatistických dát a celosvetového Prieskumu názorov riadiacich pracovníkov. Prieskum prebiehal od februára do apríla 2011 a zapojilo sa doň 14 000 manažérov z celého sveta. PAS koordinovala prieskum na Slovensku a s výzvou na zapojenie sa do prieskumu oslovila 220 veľkých podnikov a 220 malých a stredných podnikov náhodne vybratých podľa metodiky Svetového ekonomického fóra. Výsledky hodnotenia odrážajú stav ekonomiky a názory manažérov ku koncu apríla 2011.