Koalícia má celú sadu problémov, ktoré môžu zapáliť veľký konflikt. Na krízový scenár to vyzeralo so skrátením kolúznej väzby. O tomto návrhu zákona z dielne Sme rodina sa má hlasovať už v utorok 18. mája. Na obzore je vraj kompromis, ktorý však môže byť v konečnom dôsledku neistý.
Koalícia pri chýbajúcej dohode väčšinou zvolí ústupový manéver a zákon presunie na ďalšiu schôdzu parlamentu. Urobila tak aj pri návrhu ústavného zákona o dlhovej brzde. SaS totiž chcela do zákona zakomponovať aj poistku, že sa nebude ďalej zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie.
Osuský sa v parlamente zastal Kolíkovej a Kollára sa spýtal na sľúbené nájomné byty
Spor medzi OĽaNO a SaS je aj v prípade navýšenia štátneho rozpočtu o 3,5 miliardy eur. Liberáli odmietajú, aby sa novela zákona o štátnom rozpočte v tejto veci prijímala v zrýchlenom režime. Návrh prišiel do parlamentu v čase, keď minister financií Igor Matovič (OĽaNO) nebol na Slovensku. Rokoval v USA o ďalšej budúcnosti košických železiarní.
Kollárova žiadosť a tlak
Skrátenie kolúznej väzby žiada hnutie Sme rodina. Do parlamentu predložilo návrh zákona, o ktorom sa má hlasovať, či prejde do druhého čítania. Spolu s opozíciou a časťou klubu OĽaNO, ktorého niektorí poslanci sú vraj náchylní hlasovať za, by zákon prešiel napriek nevôli ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí).
Kolíková verí v pokračovanie koalície, pre kolúznu väzbu sa stretla s predstaviteľmi Sme rodina
Šéf Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že o zmenu kolúznej väzby žiada od minulej jesene. Otvorene však priznal, že to robí aj pre nominanta Sme rodina, ktorý bol riaditeľom SIS Vladimíra Pčolinského. Ten je vo väzbe a je obvinený z korupcie. Pčolinského zdržala polícia tento rok v marci.
Kollár minulý týždeň v pléne parlamentu ostro kritizoval Kolíkovú. Pripomenul jej samovraždu exprezidenta polície Milana Lučanského vo väzbe. „Desiatich potrebujeme mať mŕtvych? Nestačí? Päťdesiati vám budú stačiť, pani ministerka?“ hovoril. Podobne ako opozícia tvrdí, že väzba nemá nahrádzať trest.
Ministerka reagovala, že Sme rodina chce zmariť vyšetrovanie vo veciach, ktoré sú prejednávané v trestnom konaní. Porovnávanie dĺžky väzby v iných krajinách nie je podľa nej namieste, pretože na Slovensku je trestný proces komplikovanejší a vyšetrovateľ musí urobiť iné úkony ako vyšetrovateľ v druhej krajine.
Skrátenie väzby čo najskôr
Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský nechcel komentovať, či sa ich návrh presunie na júnovú schôdzu alebo sa prijme iný postup. „Zatiaľ nie je definitívna dohoda, uvidíme po koaličnej rade,“ povedal portálu SITA.sk Pčolinský.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) hovorí, že riešením by bolo, keby sa koalícia dohodla na kompromise a o návrhu Sme rodina sa nehlasovalo. Za lepšie riešenie považuje hlasovanie poslancov na júnovej schôdzi o vládnom návrhu.
Sme rodina tlačí na čo najskoršiu úpravu kolúznej väzby. Je úvaha, že by bola schôdza parlamentu ešte aj v júli a od augusta by po podpise prezidentky už boli účinné nové ustanovenia o väzbe.
Odozva u opozície
Politológ Tomáš Koziak si myslí, že Kollár môže snahou upraviť kolúznu väzbu „zarobiť akurát u voličov Smeru a Hlasu, ktorým sa to páči“. Iné je to v prípade voličov OĽaNO. Ak jeho poslanci zahlasujú za skrátenie väzby, môže sa to podľa politológa hnutiu Igora Matoviča „škaredo vrátiť“.
„OĽaNO išlo po podozrivých z korupcie a práve voliči OĽaNO sú najviac nabudení na to, aby tí ľudia dostali tvrdý trest. Táto otázka sa týka protikorupčného programu OĽaNO a potrestania tých, ktorí sú zodpovední za korupciu. To sa Matovičových voličov bytostne dotkne. Toto budú Matovičovi oveľa menej tolerovať ako jeho predchádzajúce prešľapy. Logiku OĽaNO hlasovať za zmiernenie kolúznej väzby preto nevidím,“ poznamenal Koziak.
Celková lehota väzby v prípravnom konaní spolu s väzbou v konaní pred súdom nesmie presiahnuť 12 mesiacov, ak je vedené trestné stíhanie pre prečin. Väzba 36 mesiacov je pri zločine, 48 mesiacov pri obzvlášť závažnom zločine.
Ak hrozí pri obzvlášť závažnom zločine trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie alebo pri trestných činoch terorizmu, tak celková dĺžka väzby je maximálne 60 mesiacov. Tieto lehoty platia od prijatia Trestného poriadku od roku 2006.
Základná lehota väzby v prípravnom konaní je sedem mesiacov, tá platí od februára 2009. Odvtedy ich nezmenila ani vláda Ivety Radičovej a ani vlády Smeru-SD. Úporné snahy súčasný stav zmeniť prišli až po tom, čo sa do väzby dostali viacerí prominenti vo vysokých verejných funkciách.
Vzťahy v koalícii nie sú dobré
Podľa politológa problémy, ktoré sa opäť nahromadili vo vládnom zoskupení, sú v prípade širokej koalície bežnou záležitosťou a aj keď majú potenciál prerásť do krízy, nevyhnutne nemusia ohroziť existenciu vlády.
„Koaliční lídri určite vnímajú svoje preferencie a aj preferencie opozície. Predčasné voľby by pre niektoré strany znamenali stopku vo vláde alebo by sa ani nemuseli dostať do parlamentu. Vládni politici preto vedia, že sú odsúdení na takúto koalíciu, a to mali na pamäti aj pri predchádzajúcej vládnej kríze,“ zhodnotil Koziak.
Podľa neho vyjadrenia vládnych politikov však svedčia o tom, že vzťahy v koalícii nie sú najlepšie. „Ak by tie vzťahy boli dobré a niekto by mal kategorickú výhradu, tak sa to rieši za zatvorenými dverami,“ povedal politológ a poukázal na silné odkazy cez parlament a médiá. „Snažia si tým posilniť svoju vyjednávaciu pozíciu,“ dodal.